گندم قزوین از حیث کیفیت جزو ۵ استان برتر کشور است - اکودام | اقتصاد صنعت غذا | EcoDam
امروز : پنجشنبه, ۳ خرداد , ۱۴۰۳
رئیس سازمان جهاد کشاورزی قزوین:

گندم قزوین از حیث کیفیت جزو ۵ استان برتر کشور است

گندم

رئیس سازمان جهاد کشاورزی قزوین گفت: گندم برداشت شده از مزارع استان جزو مرغوب‌ترین و با کیفیت ترین‌های این محصول استراتژیک در کشور و جزو پنج استان برتر در این زمینه به شمار می‌رود.

به گزارش بازار به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی قزوین، فاطمه خمسه با بیان اینکه گندم قزوین از حیث کیفیت جزو پنج استان برتر کشور است، اظهار داشت: تا چند سال قبل رتبه قزوین از این حیث آخر بود اما با برنامه ریزی مناسب در حوزه مقابله با آفات و کاهش سن زدگی و تغذیه مناسب، طی دو سال گذشته کیفیت گندم قزوین زبانزد شده است.

وی یادآور شد: میانگین سن زدگی گندم برداشت شده از مزارع قزوین طی سال گذشته ۳۲ صدم درصد بود که امسال تلاش داریم این رقم را حفظ کنیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی قزوین گفت: میانگین افت مفید (دانه های شکسته) و غیرمفید گندم (سنگ ریزه، خاک، علف و کاه) گندم برداشت شده در مزارع قزوین پارسال ۶۸ صدم درصد بود که این رقم در سال قبل از آن ۱.۲۵ درصد بود.

خمسه همچنین گفت: کاهش سن زدگی گندم در برداشت این محصول در سال جاری به دلیل مقابله مناسب با آفات، سم پاشی به موقع و مراقبت های لازم نیز مشهود بود.

امسال پیش بینی شده است ۳۳۰ هزار تن گندم از مزارع استان قزوین برداشت شود که از ۲۲۰ هزار تن آن را دولت به شکل تضمینی از کشاورزان خریداری می‌کند.

سرخط اخبار اخبار استانها
سید ابراهیم رئیسی

اخبار استانهااراده ملت ایران بر دشمنان فائق آمده است/ بیکاری در خوزستان حل شود

سید ابراهیم رئیسی عصر امروز جمعه در مراسم افتتاح پروژه زمزم ۳ در شرکت فولاد خوزستان و سایر پروژه‌های صنعتی استان خوز...

سید ابراهیم رئیسی

اخبار استانهابزرگترین کارخانه آهن اسفنجی کشور در اهواز افتتاح شد

این طرح به عنوان بزرگترین مگا مدول آهن اسفنجی ایران با هدف تکمیل زنجیره تولید و تأمین کمبود آهن اسفنجی مورد نیاز کشو...

سید ابراهیم رئیسی

اخبار استانهادیدار رییس‌جمهور با نمایندگان کارگران هفت تپه

حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی ظهر امروز جمعه برای افتتاح طرح مهم پاک چوب با بالگرد عازم شوش بود در مسیر حرکت بالگرد و ...

اخبار استانهابازدید وزیر جهاد کشاورزی از مزارع دزفول

پیش از ظهر جمعه محمدعلی نیکبخت در ادامه سفر خود به استان خوزستان از مزارع کشت ذرت دانه‌ای، چغندر قند پاییزه، گندم و کل...