امروز : چهارشنبه, ۹ آذر , ۱۴۰۱
۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹
کد خبر :21417
نام خبرنگار : دبیر خبر
کد خبرنگار : 4
دسته بندی : اخبار استانها
منبع : خبرگزاری ایرنا

کشتن پرندگان زنبورخوار از سوی کندوداران بدترین راه حل ممکن است

قزوین - فرمانده یگان حفاظت محیط زیست قزوین گفت: کشتن پرندگان زنبورخوار از سوی کندوداران بدترین راه حل ممکن است و راه‌های بهتری برای دفع این حیوانات وجود دارد.

مهدی طاهری روز یکشنبه تصریح کرد: اگرچه بین فعالیت کندوداران طارم سفلی و زنجیره غذایی این پرندگان مهاجر آفریقایی تعارض ایجاد شده است، اما راه‌های بهتری به غیر از کشتن این پرندگان وجود دارد که متاسفانه مورد توجه قرار نگرفت.

وی اضافه کرد: استفاده از دستگاه کلاغ پران و پخش صدای پرندگان شکاری یکی از این راه هاست که باعث می‌شود پرنده زنبورخوار از محیط دور شود و نیازی به کشتن آنها نباشد.

این مسوول گفت: پرنده زنبورخوار همان طور که از نامش پیداست زنبور شکار می‌کند، البته زنبور قرمز اصلی‌ترین غذای این پرنده مهاجر است، اما اینطور نیست که این پرنده گونه‌های دیگر زنبور را شکار نکند، بنابراین ما نمی‌توانیم به خاطر رفتارهای طبیعی یک جانور که به شکار حشرات مشغول است، آن را به طور کلی در طبیعت حذف کنیم.

طاهری افزود: در حال حاضر خیلی از حیوانات وحشی، تمایل به شکار حیوانات اهلی سبک و سنگین دارند، این زنجیره غذایی همواره در همه گونه‌های جانوری وجود دارد و وظیفه انسان‌ها این است که با تفکیک حوزه کاری در حیات وحش، از ایجاد زمینه تعارضات در محیط زیست خودداری کنند.

چندی پیش کارشناس مسوول پرورش زنبور عسل سازمان جهاد کشاورزی قزوین گفته بود که این روزها شاهد حمله دسته جمعی پرندگان زنبورخوار یا سبزه قبا به زنبورستان و شکار ملکه‌های آنها هستیم که آفت یاد شده بیش از ۲ هزار شغل زنبورداری در استان را در معرض تهدید قرار داده است.

قتل عام ۳۱۱ پرنده زنبورخوار از سوی کندوداران در طارم سفلی قزوین خبری بود که هفته گذشته بازتاب‌های فراوانی به دنبال داشت.

نظر شما

سرخط اخبار اخبار استانها

اخبار استانهاتکلیف مرغداران را مشخص کنید؛ عملیات جوجه ریزی «آری» یا «خیر»!

به گزارش بازار به نقل از صداوسیما، «ناصر نبی پور» افزود: متاسفانه مرغداران از فروردین ماه سال جاری با مشکل شدید کمبود و ...

زهکشی

اخبار استانهاابهام در ضرورت زهکشی اراضی گلستان؛ اتمام پروژه نیازمند ۲ هزار میلیارد تومان اعتبار

مطالعات طرح زهکشی اراضی اولویت‌دار استان گلستان از سال ۸۶ در سطح ۴۵۰ هزار هکتار آغاز شد؛ در آذرماه ۹۳ در نخستین سف...

اخبار استانهاپیش‌بینی خرید تضمینی ۹۰ هزار تن گندم از کشاورزان استان سمنان

به گزارش اکودام، سید حسن میرعماد با اشاره به اینکه عملیات برداشت گندم در گرمسار به پایان رسید، اظهار داشت: خرید تضمی...

اخبار استانها۱۶۰ میلیارد تومان گندم و کلزا در مازندران خریداری شد

به گزارش اکودام، بهرام نجفی با اظهار اینکه خرید محصولات زراعی و استراتژیک طبق برنامه در مازندران در دست انجام است،...