شیوه‌نامه جدید بهره‌برداری از مراتع کشور تدوین شد - اکودام | اقتصاد صنعت غذا | EcoDam
امروز : پنجشنبه, ۳ خرداد , ۱۴۰۳
رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور:

شیوه‌نامه جدید بهره‌برداری از مراتع کشور تدوین شد

مسعود منصور

منصور، رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: شیوه‌نامه جدید بهره‌برداری از مراتع کشور تدوین شده و بزودی ابلاغ می‌شود.

به‌گزارش بازار به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، مسعود منصور در دیدار با فاطمه خمسه رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین اظهار داشت: این شیوه‌نامه به صورت جامع و کامل تدوین شده و با ابلاغ آن بسیاری از مشکلات در زمینه صدور پروانه و حقوق عرفی و وراثت رفع می‌شود.

وی افزود: اجرای طرح کاداستر و تداخلات اراضی نیازمند تعامل بسیار مناسب و مؤثر امور اراضی و منابع طبیعی، اداره ثبت و … است، بنابراین هم‌افزایی بین ادارات و دستگاه‌های ذیربط لازمه اجرای کاداستر و رفع تداخلات است.

رئیس سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور خاطرنشان کرد: عملکرد استان قزوین در رفع تداخلات جزو استان‌های موفق کشور است.

سهم قزوین از اعتبارات صندوق توسعه ملی در طرح‌های آبخیزداری افزایش می‌یابد
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین نیز در این نشست با بیان این که سهم استان قزوین از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در تکمیل و اجرای طرح‌های آبخوانداری و آبخیزداری افزایش می‌یابد، گفت: استان قزوین عرصه‌های منابع طبیعی و مراتع بسیار ارزشمندی دارد که برای صیانت از این سرمایه‌های ملی نیازمند توجه و اعتبار بیشتری هستیم.

خمسه با تاکید بر لزوم تخصیص اعتبار از محل صندوق توسعه ملی برای اجرا و تکمیل طرح‌های آبخونداری و آبخیزداری در استان افزود: تخصیص اعتبارات برای اجرا و تکمیل طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری تأثیر بسزایی در صیانت و تقویت منابع و سفره‌های زیرزمینی دارد.

به گفته وی، برای صیانت از این سرمایه ملی در استان قزوین نیازمند توجه ویژه از سوی سازمان جنگل‌ها هستیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین با اشاره به نقش طرح کاداستر در تثبیت مالکیت اراضی کشاورزی و ساماندهی آنها، گفت: طرح کاداستر یا حدنگاری با هدف نقشه‌برداری با جزئیات کامل و تعیین تکلیف مالکیت اراضی سال گذشته در سطح ۵۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان قزوین اجرا شد.

وی افزود: طرح کاداستر یا حدنگاری باید در سطح ۱۷۳ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان قزوین اجرایی شود که تاکنون اطلاعات و نقشه‌برداری از بیش از ۸۵ هزار هکتار آن انجام شده است.

سرخط اخبار منابع آب و خاک

منابع آب و خاکتخصیص نیمی از بودجه تصویب شده برای آبخیزداری

به نقل از خبرگزاری صدا وسیما، قائم مقام پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری می‌گوید: بودجه آبخیزداری باید در لایحه بودجه،...

منابع آب و خاک«قانون خاک» در حال ویرایش حقوقی است

خاک و آب دو شاخص مهم برای حیات کره زمین است. صفدر نیازی، معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در نشست خبری گفت: در کشور د...

سید جواد ساداتی نژاد

منابع آب و خاککاشت یک میلیارد درخت در کشور کلید خورد

سید جواد ساداتی نژاد روز دوشنبه در مراسم روز ملی درختکاری که در حاشیه روستای تورقوزآباد شهرستان ری برگزار شد، افزود: کاش...

آبخیزداری

منابع آب و خاکتصویب ۳۰۰ میلیون یورو از صندوق توسعه ملی برای اجرای عملیات آبخیزداری

عباسعلی نوبخت در نشست خبری که به مناسبت هفته منابع طبیعی برگزار شد از تصویب  ۳۰۰ میلیون یورو برای فعالیت‌های آبخیزداری ا...