امروز : دوشنبه, ۲۴ مرداد , ۱۴۰۱
نماینده مردم الیگودرز در مجلس

برنامه کامل و جامعی برای آبخیزداری در کشور نداریم

محمد خدابخشی

خدابخشی، نماینده مردم الیگودرز در مجلس گفت: رویکرد کشور باید موضوع آبخیزداری باشد، متاسفانه وزارت جهادکشاورزی هیچ اقدامی در این زمینه صورت نداده است.

به گزارش بازار به نقل از خانه ملت، محمد خدابخشی در نشست علنی امروز (یکشنبه اول تیرماه ۱۳۹۹) مجلس شورای اسلامی  با اشاره به گزارش وزیر جهاد کشاورزی گفت: چند نکته را باید بیان کنم، آقای وزیر؛ در جلسه رأی اعتماد، شما بررسی سه موضوع جوان گرایی مدیران، شایسته سالاری و دوری از انتصابات رفاقتی و مبارزه با فساد به مجلس قول دادید در دستور کار قرار دهید، اما به هیچکدام عمل نکردید.

وی افزود: در موضوع انتصابات، انتخاب افراد از مرکز تحقیقات کشاورزی بود، با توجه به موضوع شایسته سالاری این انتصابات تناسبی ندارد.

خدابخشی در ادامه افزود: برای اهداف کمّی برنامه ششم توسعه، در زمینه کشت هیچ اقدامی انجام نشده است و به قولتان عمل نکرده اید.

وی ادامه داد: در موضوع تکمیل الگوی کشت، کشاورزان تا تولید مشکلی ندارند، اما در فرآیند بعد از تولید، سورتینگ، برندینگ و عرضه درست به بازار، مشکلات داخلی و خارجی وجود دارد.

وی با بیان اینکه دولت در خرید تضمینی برنامه ای ندارد، گفت: هزینه تولید با توجه به بالا بودن نهاده های کشاورزی بسیار بالاست، دولت یا در این زمینه برنامه ای ندارد و شاید برنامه تولید به موقع انجام نمی شود.

خدابخشی با تاکید بر موضوع آبخیزداری مطرح کرد: موضوع آبخیزداری در کشور مهمتر از سدسازی است که در این زمینه هیچ کاری صورت نگرفته است و منابع بیشتر به سمت سدسازی رفته است، در صورتی که آبخیزداری برای کشور مهم تر است.

نماینده مردم الیگودرز در مجلس مطرح کرد: هر سدی که ساخته شده، متاسفانه تبدیل به دریاچه تبخیر شده است و زمین های کشاورزی تبدیل به مخازن سدها شده اند، و عملا اکوسیستم مراکز مختلف در اجرای سدها تغییر یافته است.

وی تاکید کرد: رویکرد ما باید توجه به آبخیزداری باشد و آبخیزداری باید جدی گرفته شود، ولی برنامه کامل و جامعی برای آبخیزداری در کشور نداریم.

خدابخشی تصریح کرد: در شهرستان الیگودرز علی رغم پیگیری ها، برنامه کامل و منسجمی در بحث آبخیزداری ارائه نشده، جاده های بین مزارع، کانال های انتقال آب، لایروبی مسیرهای آبی متولی ندارد و کشاورزان بیشترین مشکل را در این بخش ها دارند.

نماینده مردم الیگودرز در مجلس یازدهم با اشاره به موضوع سیل لرستان گفت: با توجه به خسارت های سیل، هنوز هزینه ای به کشاورزان پرداخت نشده است. پل عشایری که راه دسترسی مردم را برقرار می کند نیاز به رسیدگی دارد اما سازمان امور عشایر و سازمان مدیریت بحران و وزارت جهاد کشاورزیهیچکدام اقدام در این زمینه انجام نداده اند.

نظر شما

سرخط اخبار منابع آب و خاک
اراضی ملی

منابع آب و خاک۸.۵ میلیون هکتار اراضی تعیین تکلیف شد

به گزارش اکودام به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، علیرضا اورنگی، در رابطه با اقداماتی که در راستای رفع تداخلات اراضی صور...

مسعود منصور

منابع آب و خاکتقویت تجهیزات برای اطفای حریق در عرصه‌های منابع ‌طبیعی

به گزارش اکودام به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، مسعود منصور که به همراه تنی چند از مدیران سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخی...

دریای خزر

منابع آب و خاکتا ۱۰ سال دیگر تالاب انزلی نداریم / غروب دریای خزر نزدیک است!؟

به گزارش اکودام، به گفته کارشناسان دریای خزر، سیستمی بسته دارد و به همین دلیل ورود هر نوع آلودگی به آن باعث می شود...

مسعود منصور

منابع آب و خاکشیوه‌نامه جدید بهره‌برداری از مراتع کشور تدوین شد

به‌گزارش بازار به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، مسعود منصور در دیدار با فاطمه خمسه رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین...