امروز : سه شنبه, ۲۵ خرداد , ۱۴۰۰
۰۱ شهریور ۱۳۹۹
کد خبر :26884
نام خبرنگار : دبیر خبر
کد خبرنگار : 6
منبع : خبرگزاری ایسنا
مدیرکل دفتر بهبود کیفیت فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات:

تخصیص ارز به واردات تن ماهیان در اولویت قرار گیرد

مدیرکل دفتر بهبود کیفیت فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات ایران گفت: انتظار داریم تخصیص ارز برای واردات تن ماهیان با توجه به اینکه صنعت ارز بری هم نیست در اولویت قرار گیرد.

به گزارش ایسنا عیسی گلشاهی در نشست خبری که امروز به مناسبت گرامیداشت هفته دولت برگزار شد در خصوص افزایش قیمت کنسرو ماهی گفت: بر اساس تصمیم گیری های دولت تامین ارز مورد نیاز واردات تن ماهیان از وزارت جهاد کشاورزی به وزارت صمت منتقل شد و تامین کننده ارز تن ماهیان در حال حاضر وزارت صنعت معدن و تجارت است. انتظار می رود با توجه به اینکه این صنعت ارزبری بسیار بالایی ندارد در اولویت تأمین ارز قرار بگیرد و ارز لازم آن تامین شود.

وی اضافه کرد : متاسفانه در سه ماهه اول سال ارز به موقع تامین نشد و کالاهایی در گمرک دپو شدند. ولی با تصمیمات درستی که دولت گرفت بخش عمده‌ای از این ماهی ها ترخیص و وارد چرخه تولید شد.

مدیرکل دفتر بهبود کیفیت فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات ایران تصریح کرد: از طرفی ارز تخصیص یافته به این کالا از گروه یک کالایی یعنی ارز دولتی به ارز نیمایی تغییر پیدا کرد و طبیعتاً بر اساس نرخ ارز نیمایی تامین مواد اولیه انجام می شود.

به گفته وی کنسرو و سایر محصولات شیلاتی تابع مقررات مربوط به قیمت تمام شده کالا و عرضه و تقاضا هستند و قیمت‌گذاری بر انها انجام می‌شود. طبیعتاً با توجه به تغییر ارز به نیمایی تغییراتی نیز بر قیمت‌ها صورت گرفت.

گلشاهی اضافه کرد: نیمه اول سال معمولاً صید چندانی از تن ماهیان نداریم و این موضوع در افزایش قیمت ها موثر است.

وی با بیان اینکه کنسرو ماهی از محصولات پرمصرف است و انتظار داریم که برای تعدیل قیمت‌ها و کاهش قیمت تمام شده ارز برای واردات به موقع تخصیص یابد، گفت: اگر ارز در ماه های قبل به موقع تامین شده بود و در اختیار واردکنندگان قرار می گرفت می‌توانستیم قیمت تمام شده هر کیلوگرم ماهی را حدود ۲ تا ۵ هزار تومان بر اساس نوع و مقطع واردات نسبت به حال حاضر کاهش دهیم.

گلشاهی در بخش دیگری از صحبت هایش با اشاره به اینکه میانگین قیمت کنسرو سال گذشته ۱۵ هزار و ۹۰۰ تومان و میانگین قیمت فروش ۱۳ هزار تومان بود گفت: امسال پیش‌بینی این است که علی رغم تغییر ارز، با قیمت حدود ۲۲ هزار و ۵۰۰ تا ۲۷ هزارتومانی که بر روی کنسرو درج شده با آغاز صید داخلی قیمت فروش برای مردم حدود ۱۹ هزار تومان باشد.

نظر شما

سرخط اخبار اقتصاد دام، طیور و آبزیان

اقتصاد دام، طیور و آبزیاناحتمال رسیدن قیمت مرغ به ۴۰ هزار تومان| نرخ مصوب مرغ زنده اصلاح شود

برومند چهارآیین کارشناس صنعت مرغ کشور در پاسخ به این سوال که چرا بازار مرغ همیشه با حواشی بسیار مواجه است به «بازار» گفت...

حبیب اسداله نژاد

اقتصاد دام، طیور و آبزیانافزایش قیمت مولفه‌های تولید، بازار مرغ را بی‌ثبات می‌کند

به گزارش اکودام، حبیب اسداله‌نژاد افزود: بعد از اینکه دولت با تاخیر چندماهه، یازدهم فروردین ماه با اصلاح قیمت، نرخ هر کی...

اقتصاد دام، طیور و آبزیانلیست کارخانجات خوراک دام و طیور کشور

یکی از مهم ترین فاکتورهایی که موفقیت این دامداری ها را تحت تاثیر قرار می دهد تامین خوراک مناسب برای دام هاست. اگر دامدار...

عباس مقتدایی

اقتصاد دام، طیور و آبزیانافزایش بی رویه قیمت خوراک دام نشانگر وجود بی‌تدبیری است

به گزارش اکودام، به نقل از خانه ملت، عباس مقتدایی نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی طی نامه‌ای خطاب به معاون اول ...