امروز : چهارشنبه, ۶ مهر , ۱۴۰۱
۲۷ اسفند ۱۳۹۸
کد خبر :9625
نام خبرنگار : سردبیر
کد خبرنگار : 3
در گفتگو با مهر اعلام شد؛

کمبودی در عرضه دام و گوشت قرمز نداریم/فعالیت قصابی‌ها در ایام عید

گوشت قرمز

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه دام زنده و گوشت قرمز وجود ندارد، گفت: مراکز عرضه گوشت قرمز در ایام عید، با ساعات کار کمتر به مردم خدمت رسانی خواهند کرد.

علی اصغر ملکی با بیان اینکه بازار گوشت قرمز در شرایط آرامی قرار دارد، گفت: تمام اقداماتی که برای ساماندهی بازار در روزهای آخر سال باید انجام می‌شد، صورت گرفته و خدمات رسانی کامل انجام شده است.

وی با اشاره به افزایش تقاضا برای گوشت گوسفندی در هفته‌های اخیر افزود: دلیل این مساله شیوع بیماری کرونا بود و می‌توان عنوان کرد که تقاضا برای گوشت قرمز در این برهه زمانی تقریباً در تاریخ کشور بی سابقه بوده و نسبت به سال‌های گذشته بیش از ۵۰ درصد با افزایش تقاضا مواجه بودیم.

ملکی با بیان اینکه ما قبلاً درباره قاچاق دام و صدور مجوز برای صادرات هشدار داده بودیم، گفت: خوشبختانه مسئولان مربوطه این هشدارها را جدی گرفتند و علاوه بر اینکه مجوز صادرات داده نشد قاچاق نیز تا حدود زیادی مهار شد که این مسائل به کنترل بازار طی هفته‌های اخیر کمک شایان توجهی کرد و در صورتی که این اتفاق رخ نمی‌داد با بحران جدی در بازار داخل مواجه می‌شدیم.

وی تصریح کرد: هیچگونه کمبودی در بازار دام و گوشت قرمز وجود ندارد و عرضه تقاضای داخل را جوابگو بوده است دامداران نیز به سود کافی رسیدند.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی درباره دلایل افزایش قیمت گوشت گوسفندی طی هفته‌های اخیر نیز توضیح داد: اولین نکته کاهش قیمت آلایش‌های دام بوده که قیمت جگر و کله و پاچه از حدود ۱۲۰ هزارتومان به حدود ۴۰ هزارتومان کاهش یافته چراکه رستوران‌ها و سایر مراکز عرضه این محصولات تعطیل شده اند بنابراین آلایش‌های دام روی دست فروشنده مانده ضمن اینکه قیمت پوست نیز افت کرده است که این مسائل روی افزایش قیمت گوشت تأثیرگذار بوده است.

ملکی اضافه کرد: همچنین در طول هفته اخیر دامدارانی که دام‌های خود را به تهران و مراکز عرضه منتقل می‌کردند به دلیل اینکه ماشین حمل هنگام برگشت، باری نداشت مجبور بودند کرایه دو طرفه پرداخت کنند و بعنوان مثال برای یک ماشین بار حدود ۴ میلیون تومان کرایه می‌دادند که این مساله نیز در افزایش قیمت گوشت مؤثر بوده است.

وی قیمت هرکیلوگرم شقه بدون دنبه را برای مغازه داران بین ۱۰۵ تا ۱۱۰ هزارتومان اعلام کرد که مغازه داران با احتساب ۱۰ درصد سود آن را به مصرف کننده نهایی عرضه می‌کنند.

ملکی با اشاره به اینکه تمام تدابیر لازم از سوی صنف ما و دولت برای کنترل بازار در ایام عید اندیشیده شده است، گفت: در استان تهران ۴ کشتارگاه به صورت اضطراری در این ایام فعال خواهند بود ضمن اینکه مراکز عرضه گوشت نیز با ساعت کار کمتر به مردم خدمت رسانی خواهند کرد تا باتوجه به اینکه مردم سفر نمی‌کنند و رستوران‌ها تعطیل است بتوانند نیاز خود را تأمین کنند.

نظر شما

سرخط اخبار اقتصاد دام، طیور و آبزیان

اقتصاد دام، طیور و آبزیانقیمت مرغ به کیلویی ۳۷ هزار تومان کاهش یافت قیمت مرغ به کیلویی ۳۷ هزار تومان کاهش یافت

به نقل از صداوسیما، ایوب فصاحت مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره بار شهرداری تهران گفت: با توجه به آنکه نرخ مصوب هر کیلو...

اقتصاد دام، طیور و آبزیانقیمت تضمینی شیر خام درب دامداری، کیلویی ۱۲ هزار تومان تعیین شد

سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی و رئیس شورای قیمت گذاری محصولات اساسی کشاورزی در بخشنامه‌ای به وزرات خانه‌های جها...

اقتصاد دام، طیور و آبزیاناحتمال رسیدن قیمت مرغ به ۴۰ هزار تومان| نرخ مصوب مرغ زنده اصلاح شود

برومند چهارآیین کارشناس صنعت مرغ کشور در پاسخ به این سوال که چرا بازار مرغ همیشه با حواشی بسیار مواجه است به «بازار» گفت...

حبیب اسداله نژاد

اقتصاد دام، طیور و آبزیانافزایش قیمت مولفه‌های تولید، بازار مرغ را بی‌ثبات می‌کند

به گزارش اکودام، حبیب اسداله‌نژاد افزود: بعد از اینکه دولت با تاخیر چندماهه، یازدهم فروردین ماه با اصلاح قیمت، نرخ هر کی...