امروز : دوشنبه, ۲۴ مرداد , ۱۴۰۱
۲۵ اسفند ۱۳۹۸
کد خبر :9053
نام خبرنگار : دبیر خبر
کد خبرنگار : 4
منبع : خبرگزاری ایرنا

استقرار تیم تکثیر ماهی در رودخانه چلوند آستارا

رئیس اداره شیلات آستارا از استقرار تیم تکثیر نیمه طبیعی ماهی در دهانه رودخانه چلوند این شهرستان، به منظور تولید بچه ماهی برای تقویت ذخایر آبزیان حاشیه دریای خزر خبر داد.

صادق خاصی پور روز یکشنبه اظهار کرد: تیم پنج نفره کارشناسان، تکنسین ها و کارگران شیلات در دهانه رودخانه پلوند آستارا تا هفته اول اردیبهشت ماه با نصب سدها و انتقال ماهی های در حال تخم ریزی به پشت آنها، از ماهی ها اسپرم گیری خواهند کرد.

وی ادامه داد: اسپرم ها تحت شرایط خاص به مرکز تکثیر ماهی های استخوانی شهرستان رشت منتقل می شوند و در مرکز، تخم ها به لارو و سپس به بچه هایی با وزن یک تا دو گرم تبدیل می شوند.

وی افزود: بچه ماهی ها در اوایل تیرماه در همان نقطه رودخانه چلوند برای تقویت ذخایر آبزیان حاشیه دریای خزر، رهاسازی خواهند شد و این کار، از ۵۰ سال قبل در رودخانه چلوند صورت می گیرد.

رئیس اداره شیلات آستارا گفت: عملیات تکثیر نیمه طبیعی ماهی ها با همکاری بخشداری لوندویل و شورای اسلامی دهستان چلوند انجام می گیرد و رودخانه چلوند از نظر شیلات، مهم و حیاتی است.

او شمار صیادان مجاز ماهی در آستارا را ۴۹ نفر و زیر مجموعه شرکت موج گل سیبلی اعلام کرد.

رودخانه چلوند آستارا از ارتفاعات این شهرستان سرچشمه گرفته و به دریای خزر می ریزد و  به صورت میانگین، سالانه حدود ۵۰۰ تن انواع ماهی پرورشی در استخرهای آستارا تولید می شود و با توجه به کاهش ماهیان استخوانی در دریای خزر، ماهیان پرورشی در بازار، جایگزین ماهیان استخوانی شده است.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب گیلان، حاشیه دریای خزر و همسایگی جمهوری آذربایجان واقع شده است.

نظر شما

سرخط اخبار اقتصاد دام، طیور و آبزیان

اقتصاد دام، طیور و آبزیانقیمت مرغ به کیلویی ۳۷ هزار تومان کاهش یافت قیمت مرغ به کیلویی ۳۷ هزار تومان کاهش یافت

به نقل از صداوسیما، ایوب فصاحت مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره بار شهرداری تهران گفت: با توجه به آنکه نرخ مصوب هر کیلو...

اقتصاد دام، طیور و آبزیانقیمت تضمینی شیر خام درب دامداری، کیلویی ۱۲ هزار تومان تعیین شد

سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی و رئیس شورای قیمت گذاری محصولات اساسی کشاورزی در بخشنامه‌ای به وزرات خانه‌های جها...

اقتصاد دام، طیور و آبزیاناحتمال رسیدن قیمت مرغ به ۴۰ هزار تومان| نرخ مصوب مرغ زنده اصلاح شود

برومند چهارآیین کارشناس صنعت مرغ کشور در پاسخ به این سوال که چرا بازار مرغ همیشه با حواشی بسیار مواجه است به «بازار» گفت...

حبیب اسداله نژاد

اقتصاد دام، طیور و آبزیانافزایش قیمت مولفه‌های تولید، بازار مرغ را بی‌ثبات می‌کند

به گزارش اکودام، حبیب اسداله‌نژاد افزود: بعد از اینکه دولت با تاخیر چندماهه، یازدهم فروردین ماه با اصلاح قیمت، نرخ هر کی...