گسترش کشت برنج بدون استفاده از آفت کش‌های شیمیایی در ۱۰۰ هکتار - اکودام | اقتصاد صنعت غذا | EcoDam
امروز : شنبه, ۱۱ آذر , ۱۴۰۲

گسترش کشت برنج بدون استفاده از آفت کش‌های شیمیایی در ۱۰۰ هکتار

امروز دوشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۲ پنجمین تور رسانه‌ای سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی (تات) وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد. شهرام نعیمی، رئیس مؤسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور در نشست خبری گفت: تاریخچه علم گیاه پزشکی ایران در این مؤسسه موجود است. در واقع بررسی گیاه پزشکی در کشور از یک قرن آغاز شده و در نیمه دوم امسال جشن یکصدمین سال مؤسسه برگزار می‌شود.

وی افزود: اهداف راه اندازی مؤسسه در سازمان تات «امنیت غذایی»، «ایمنی و سلامت غذایی» و «تنوع زیستی» در کشور است.

وی در توضیح اهداف عنوان کرد: امنیت غذا با کمک شیوه‌های مدرن تولید تأمین می‌شود و در حوزه ایمنی و سلامت غذایی، استفاده از آفت کش‌های کم خطر و جایگزینی آفت کش‌های گیاهی به جای شیمیایی قابل محقق شدن است. همچنین در موضوع تنوع زیستی به دنبال پایداری کشاورزی و گونه‌های گیاهی هستیم.

رئیس مؤسسه تحقیقاتی گیاه پزشکی کشور با اشاره به شعار مؤسسه «غذای بهتر و غذای بیشتر» یادآور شد: سازمان تات پیشران اصلی بخش کشاورزی بوده و این مؤسسه به دنبال انتقال تکنولوژی به بخش بهره برداران برای بهبود کشت است. با شناسایی عوامل زیان آور در این بخش و به کارگیری عوامل پیشگیرانه می‌توان به مهار آفات گیاهی پرداخت که در این راستا هوش مصنوعی نیز کمک کننده است.

نعیمی با اشاره به تجهیزات سخت افزاری بخش کشاورزی ادامه داد: در کنار روش‌های سم پاشی، استفاده از سمپاش های مناسب در بهبود و ارتقا کشت دارای اهمیت است.

این مقام مسؤول در حوزه کشاورزی با اشاره به رده بندی جانوران و رستنی‌ها در سازمان تات تاکید کرد: نگهداری و حفاظت از ذخایر ژنتیکی گیاهان و حشرات از دیگر فعالیت‌های این مجموعه دانش بنیان در حوزه کشاورزی است.

رئیس مؤسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور درباره ظرفیت‌های این مرکز رشد اظهار کرد: ما با ۹ شرکت وظیفه تأمین و سلامت غذایی کشور را بر عهده داریم. «ارتقا سلامت محصولات»، «بهینه سازی آفت کش‌ها»، «توسعه و کنترل بیولوژیک»، «بررسی تغییرات اقلیمی» و… از جمله برنامه‌هایی است که در راستای تعهد غذایی در حال پیگیری است.

نعیمی در پایان گفت: در نهایت تلاش مؤسسه رساندن نتایج مطالعات و تحقیقات به بهره برداران است.

یک نمونه موفق

در ادامه شهرام شاهرخی، معاون پژوهش این مرکز رشد به سخن پرداخت و عنوان کرد: بر اساس دستورالعمل‌هایی که در امنیت و سلامت غذایی مؤسسه بر عهده دارد، تولید برنج بدون استفاده از آفت کش‌های شیمیایی سال گذشته در دو مزرعه به مساحت ۱۰ هکتار با موفقیت به انجام رسید.

وی افزود: این فعالیت تحقیقاتی امسال در ۱۰۰ هکتار و ۷ شهرستان و نیز مشارکت ۴۶ کشاورز در حال پیگیری است.

وی تصریح کرد: این امر ضمن کاهش هزینه برای برنج کاران منجر به افزایش عملکرد کشاورزان می‌شود.

این محقق در پایان گفت: کشت برنج در استان‌های شمالی کشور دارای دو کشت بوده و بیشترین چالش در حوزه آفات مربوط به کشت دوم است؛ از این رو در بحث مطالعات و تحقیقات کشت این محصول بدون استفاده از آفت کش‌های شیمیایی با تمرکز به کشت دوم در حال انجام است.

سرخط اخبار اقتصاد کشاورزی

اقتصاد کشاورزیآرد کامل یک دروغ تجاری است

به گزارش خبرنگار مهر، نان در فرهنگ ایرانی ۴۰ تا ۴۵ درصد انرژی روزانه هر فرد را طی ۲.۵ وعده غذایی تأمین می‌کند و به دلیل ...

اقتصاد کشاورزیپرورش میگوی آب شور یکی از ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری در خوزستان است

به گزارش خبرنگار مهر، مرتضی سوری عصر امروز جمعه در گفت‌وگویی رسانه‌ای اظهار کرد: امسال ۶۰۴ هکتار از اراضی ساحلی استان خو...

اقتصاد کشاورزیمطالبات معوق کلزاکاران پرداخت شد

به گزارش خبرگزاری مهر، سید سعید راد، مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران از واریز ۸۴۱ میلیارد تومان باقی‌مانده مطالبات کل...

اقتصاد کشاورزیفعالیت بیش از ٩٢ هزار کارگاه کشاورزی در کشور

به گزارش خبرگزاری مهر، یکی از اهداف و استراتژی‌های برنامه‌های توسعه کشاورزی کشور، در برنامه‌های توسعه اقتصادی، اجتماعی و...