گیلان ظرفیت تکثیر۵۰ درصد بچه ماهی مورد نیاز کشور را دارد - اکودام | اقتصاد صنعت غذا | EcoDam
امروز : جمعه, ۳۱ فروردین , ۱۴۰۳
رئیس سازمان شیلات ایران:

گیلان ظرفیت تکثیر۵۰ درصد بچه ماهی مورد نیاز کشور را دارد

رئیس سازمان شیلات ایران گفت: گیلان ظرفیت تکثیر بچه ماهی به میزان ۴۰ تا ۵۰ درصد کل کشور را دارد که لازم است به این ظرفیت مهم توجه شود.

به گزارش روز سه شنبه روابط عمومی استانداری گیلان ؛ نبی الله خون میرزایی در دیدار با ارسلان زارع استاندار گیلان اظهار داشت: استان گیلان به سبب برخورداری از نیروی انسانی متخصص و بهره مندی از چرخه کامل تولید در حوزه های کشاورزی و شیلات، دارای ظرفیت های مهم و در زمره استان‌های پیشرو در زمینه پرورش ماهی محسوب می شود.

وی پرورش ماهی در قفس را جزو طرح های اقتصادی مقاومتی عنوان و تصریح کرد: می‌توان در پهنه های کوچک ، پرورش ماهی در قفس را با بهره‌گیری از فناوری های جدید توسعه داد و اشتغال و اقتصاد استان را بهبود بخشید.

وی این استان‌ را حائز اهمیت و از جمله سرمایه‌های کشور در حوزه های شیلاتی خواند و اضافه کرد: میزان ذخایر استان در بخش های مختلف شیلاتی از جمله ماهیان گرمابی، سردآبی ، خاویاری و زینتی وضعیت خوبی دارد که باید سرمایه های ارزشمند شیلاتی استان به خوبی مورد بهره برداری قرار گیرد.

خون میرزایی با اشاره به کاهش ذخایر آبزیان در دریا گفت: باید نسبت به کنترل وضع موجود و اجرای اقداماتی مناسب در جهت افزایش تولید بچه ماهی بکوشیم.

وی با اشاره به ظرفیت دریای خزر در حوزه شیلاتی اظهار داشت: تحقیقات نشان می دهد که سرعت رشد بچه ماهی در دریا بیشتر از استخر است از این رو می‌توان با افزایش قفس های دریایی و توسعه پرورش ماهی در قفس در امر آبزی پروری اقدامات موثرتری را به انجام رساند.

استاندار گیلان نیز در این دیدار گفت: باید از مشارکت و توانمندی شرکت های داخلی که ظرفیت خوبی در تولید قفس‌هایی با استفاده از فنآوری های نوین برای پرورش ماهی دارند، بهره مند شد.

ارسلان زارع در دیدار رئیس سازمان شیلات ایران با اشاره به ظرفیت‌های متعدد گیلان در حوزه آبزی پروری اظهار داشت: تقویت فعالیت هایی همچون توسعه استخرهای کوچک خانگی و طرح های اشتغالزای روستایی موضوعی مهم است که باید به آنها توجه شود.

وی به تجربه های اخیر پرورش ماهی در قفس در گیلان اشاره و اضافه کرد: باید با استفاده از فنآوری های جدید نسبت به حل مشکلات این بخش اهتمام داشت و از مشارکت و توانمندی شرکت های داخلی که ظرفیت خوبی در تولید قفس برای پرورش ماهی با تکیه بر دانش روز دارند، بهره مند شد.

وی پرورش ماهی در قفس را جزو طرح های اقتصاد مقاومتی دارای بهره وری عنوان و تصریح کرد: می‌توان در پهنه های کوچک ، پرورش ماهی در قفس را با بهره‌گیری از فناوری های جدید توسعه داد و اشتغال و اقتصاد استان را بهبود بخشید.

استاندار گیلان افزود: اگر تسهیلات ارزان قیمتی که دولت همه ساله برای توسعه اشتغال روستایی تخصیص می دهد و تا پایان برنامه ششم ادامه دارد، افزایش یابد؛ می توان در جهت توسعه فعالیت های آبزی پروری نیز اقدامات بهتری به انجام رساند.

زارع، بهره گیری از ظرفیت بخش خصوصی و پشتیبانی از آنها در جهت توسعه فعالیت های آبزی پروری در استان را امری مهم خواند و گفت : این بخش از تولیدات جذابیت های بسیاری برای سرمایه‌گذاری دارد که علاوه بر کسب درآمد و ایجاد اشتغال ، موجبات توسعه اقتصادی کشور را محقق می کند.

زارع با اشاره به سوابق درخشان گیلان در حوزه فعالیت های پژوهشی و تحقیقات شیلاتی ، بر اختصاص بودجه ای مناسب برای اجرای پژوهش های مرتبط در این بخش تاکید کرد.

رئیس سازمان شیلات ایران در خاتمه این دیدار، لوح قدردانی کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی از زارع استاندار گیلان را به سبب اقدامات ارزشمند در توسعه فعالیت های شیلاتی بعنوان گامی موثر در مسیر پایداری بخش کشاورزی استان را به وی تقدیم کرد.

سرخط اخبار دام، طیور و آبزیان

دام، طیور و آبزیانجوجه‌ریزی به ۱۵۰ میلیون قطعه افزایش می‌یابد

 محمدابراهیم حسن‌نژاد، معاون وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر تداوم تولید گوشت قرمز در داخل کشور اظهار کرد: تلاش ما بر ای...

دام، طیور و آبزیانخلف وعده وزارت اقتصاد وسازمان امور مالیاتی در معافیت مالیاتی کنسرو

مسعود بختیاری، رئیس هیأت مدیره انجمن کنسرو ایران در نشست خبری همایش ماهیگیری مسئولانه و زنجیره ارزش تون‌ماهیان گفت: کن...

دام، طیور و آبزیانماهیگیری مسئولانه در راستای احیای ذخائر آبزیان است

همایش ماهیگیری مسئولانه با تاکید بر زنجیره ارزش تون‌ماهیان پس از ۱۷ سال وقف، دوم بهمن ۱۴۰۲ در هتل المپیک برگزار می‌شود...

دام، طیور و آبزیانایران در صید تون‌ماهیان رتبه سوم و پنجم جهانی را دارد

دوم بهمن ۱۴۰۲ همایش ماهیگیری مسئولانه با تاکید بر زنجیره ارزش تون‌ماهیان برگزار می‌شود. عباس مختاری، مدیرکل دفتر بهبود...