امروز : پنجشنبه, ۱۶ تیر , ۱۴۰۱
۰۲ شهریور ۱۳۹۹
کد خبر :26958
نام خبرنگار : دبیر خبر
کد خبرنگار : 6
منبع : ایرنا
معاون وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد:

تولید ۳.۵ میلیون تن گوشت قرمز و مرغ در سال ۹۹

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: تا پایان سال ۹۹ تولید گوشت قرمز به ٨٨٠ هزار تن، گوشت مرغ به دو میلیون ۷۰۰ هزار تن و شیرخام به ۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تن می‌رسد.

«مرتضی رضایی» روز یکشنبه در نشست خبری به مناسبت هفته دولت افزود: براساس اقدامات صورت گرفته به نظر می رسد تولید تخم مرغ به یک میلیون و ۶۵۰ هزارتن و عسل به ۱۱۳ هزار تن و پیله تر ابریشم به یک میلیون و ۶۵۰ هزارتن برسد.

وی اظهارداشت: این درحالیست که تولید این محصولات در سال ۹۲ در گوشت قرمز ٧۵۵ هزارتن، گوشت مرغ یک میلیون و ۹۷ هزارتن، شیرخام هشت میلیون و ۳۰۰ هزارتن، عسل ۷۴ هزارتن، پیله تر ابریشم ۹۰۰ هزارتن بوده است.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: آمارها نشان می دهد طی سال‌های اخیر در تولید گوشت قرمز ۲.۵ درصد، گوشت مرغ ۶.۵ درصد و شیرخام ۵.۵ درصد رشد داشته ایم.

رضایی درباره سرانه مصرف محصولات پروتئینی در کشور گفت: اکنون سرانه مصرف گوشت قرمز ۱۲.۵ کیلوگرم، گوشت مرغ ۳۱ کیلو و ۲۵۰ گرم، شیرخام ۱۲۴ کیلوگرم، تخم مرغ ۱۱ کیلو و ۷۲۰ گرم و عسل یک کیلو و ۳۵۰ گرم است.

قطع وابستگی کشور به واردات گله مرغ اجداد از سال ۱۴۰۰

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی از خودکفایی کشور در تولید گله‌ مرغ اجداد تا پایان سال ۱۴۰۰ خبرداد و افزود: به دستور رهبر معظم انقلاب، «لاین مرغ آرین» کشور، اصلاح نژاد و احیا شده است که تا پایان امسال ۵۰ درصد نیاز کشور و تا پایان سال ۱۴۰۰ تمامی نیاز کشور را تامین خواهد کرد و دیگر نیازی به واردات مرغ اجداد نیست.

به گفته وی، سال گذشته تمامی گله های مرغ اجداد بین ۲۴۰ تا ۲۸۰ هزار قطعه از محل واردات تامین می شد.

رضایی ادامه داد: امسال ١۴٠ هزار قطعه مرغ لاین آرین وارد بازار می‌شود که ۵۰ درصد نیاز بازار را تامین خواهد کرد.

وی درباره بسته تشویقی جوجه‌ریزی لاین مرغ آرین برای تولیدکنندگان گفت: براساس این مشوق ١٠٠ درصد نهاده‌های مورد نیاز آنها از سوی دولت تأمین خواهد شد همچنین موافقت نامه‌ای با بانک عامل حوزه کشاورزی به امضا رسیده که مرغدارانی که در این حوزه فعالیت کنند به مدت هشت ماه به ازای پرورش هر قطعه مرغ مادر ٢٠٠ هزار تومان تسهیلات با سود ۶ درصد دریافت کنند.

صرفه جویی ۷۰۰ هزارتن دان با تولید مرغ سایز

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر تولید مرغ سایز با وزن ۱.۵ تا ۱.۸ کیلوگرم افزود: اکنون مردم مرغ با سایز ۲ تا ۲.۲ کیلوگرم را می پسندند ذائقه مردم باید به سمت مصرف مرغ با وزن های مناسب سوق داده شود، زیرا مرغ با وزن بالا حداقل بین سه تا پنج درصد ضایعات دارد.

رضایی بخش عمده‌ نهاده های دام و طیور کشور را وارداتی دانست و گفت: ضریب تبدیل غذایی مرغ در کشور ما ۱.۸ درصد است، با افزایش وزن مرغ اگر بخواهیم همان ۷۰ گرم وزن را در روز اضافه کند، دان بیشتری باید مصرف شود، بنابراین بیش از ۷۰۰ هزار تن نهاده دورریز می‌شود.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: سال گذشته ۷۰۰ میلیون دلار صادرات و یک میلیارد و ۲۶۰ میلیون دلار واردات در بخش دام و طیور داشته ایم.

وی براین باوراست که کشوری که در صادرات و واردات را ببندد محکوم به فنا است ادامه داد: براین باورم که صادرات و واردات هر دو باید انجام شود.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: دولت هر ساله ارز مورد نیاز ۱۵ میلیون تن نهاده های دام و طیور را تامین می کند.

نظر شما

سرخط اخبار اقتصاد دام، طیور و آبزیان

اقتصاد دام، طیور و آبزیانقیمت مرغ به کیلویی ۳۷ هزار تومان کاهش یافت قیمت مرغ به کیلویی ۳۷ هزار تومان کاهش یافت

به نقل از صداوسیما، ایوب فصاحت مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره بار شهرداری تهران گفت: با توجه به آنکه نرخ مصوب هر کیلو...

اقتصاد دام، طیور و آبزیانقیمت تضمینی شیر خام درب دامداری، کیلویی ۱۲ هزار تومان تعیین شد

سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی و رئیس شورای قیمت گذاری محصولات اساسی کشاورزی در بخشنامه‌ای به وزرات خانه‌های جها...

اقتصاد دام، طیور و آبزیاناحتمال رسیدن قیمت مرغ به ۴۰ هزار تومان| نرخ مصوب مرغ زنده اصلاح شود

برومند چهارآیین کارشناس صنعت مرغ کشور در پاسخ به این سوال که چرا بازار مرغ همیشه با حواشی بسیار مواجه است به «بازار» گفت...

حبیب اسداله نژاد

اقتصاد دام، طیور و آبزیانافزایش قیمت مولفه‌های تولید، بازار مرغ را بی‌ثبات می‌کند

به گزارش اکودام، حبیب اسداله‌نژاد افزود: بعد از اینکه دولت با تاخیر چندماهه، یازدهم فروردین ماه با اصلاح قیمت، نرخ هر کی...