امروز : جمعه, ۸ مرداد , ۱۴۰۰
۰۱ شهریور ۱۳۹۹
کد خبر :26833
نام خبرنگار : دبیر خبر
کد خبرنگار : 6
منبع : ایرنا

هفت کشور مقصد محصولات کنسرسیوم صادراتی آبزیان خوزستان

مدیرعامل کنسرسیوم صادراتی آبزیان خوزستان از تعیین کشورهای روسیه، بلاروس، مصر، قطر، عمان، اکراین و عراق به عنوان مقصد صادراتی محصولات این کنسرسیوم خبر داد.

حسن غریب‌زاده روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا درباره نحوه انتخاب مقاصد صادراتی این کنسرسیوم اظهار داشت: یکی از شاخص‌های مهم در انتخاب این کشورها برای فعالیت تجاری، نبود مشکل برای انتقال ارز به داخل بود و از نظر نوع زبان، روابط حسنه سیاسی و ذائقه شهروندان این کشورها امکان بازاریابی و عرضه محصولات وجود دارد.

وی اضافه کرد: این کشورها می‌توانند دروازه‌های بسیار خوبی برای ورود و عرضه محصولات آبزیان استان خوزستان به دیگرکشورهای دنیا باشند.

وی با اشاره به انتخاب کنسرسیوم صادراتی آبزیان خوزستان به عنوان کنسرسیوم برتر صادراتی کشور از بین ۷۲ کنسرسیوم تخصصی، اظهارداشت: استان خوزستان در چهار زمینه نیشکر و صنایع جانبی، خرما و صنایع وابسته، سازندگان تجهیزات نفت و همچنین آبزیان و صنایع وابسته در کشور دارای مزیت‌های نسبی است.

مدیرعامل کنسرسیوم صادراتی آبزیان خوزستان ایجاد زنجیره ارزش در بخش آبزیان را در راستای توسعه فعالیت های تولیدی و اقتصادی ضروری دانست و گفت: با این وجود در استان خوزستان حلقه‌های مفقوده‌ای وجود دارد که ناشی از انجام نشدن فعالیت‌های تحقیقاتی و تخصصی در این بخش است.

وی ادامه داد: در صورت شناسایی این خلأها، توسعه فعالیت‌های تولیدی مبتنی بر تکمیل زنجیره ارزش آبزی‌پروری، فرصت‌های مناسب شغلی را در استان ایجاد خواهد کرد و در نهایت به ارز آوری بیشتر برای کشور منجر می‌شود.

غریب‌زاده با اشاره به اینکه زمینه‌های نسبی محدود به عرضه و فروش محصولات در بازار داخلی است، ادامه داد: با این وجود لازم است در راستای ارز آوری برای کشور به مزیت های رقابتی و صادرات محصولات تولیدی نیز توجه شود.

مدیرعامل کنسرسیوم صادراتی آبزیان خوزستان تصریح کرد: بر همین اساس این فرآیند، نیازمند ایجاد یک مجموعه تخصصی در حوزه صادرات بود که بتواند در راستای فعالیت‌های تجارت خارجی در بخش آبزیان سازماندهی مناسبی را ایجاد کند.

غریب زاده با تاکید بر بازارسازی و بازاریابی بین‌المللی برای محصولاتی که دارای زمینه صادراتی هستند، گفت: به همین منظور کنسرسیوم صادراتی آبزیان در استان با عضویت فعالان این بخش از بین تولیدکنندگان خوارک دام، بچه ماهی، پرورش دهندگان و سازندگان استخرهای متراکم و فوق متراکم تشکیل شد.

به گفته وی این اقدام در راستای ایجاد کنسرسسیوم های تخصصی کشور با توجه به ایجاد مزیت‌های صادراتی صورت گرفت.

مدیرعامل کنسرسیوم صادراتی آبزیان خوزستان یادآورشد: به عنوان مثال در قزوین کنسرسیوم صادراتی انگور و در ملایر کنسرسیوم صادرات مبلمان تشکیل شد و در استان خوزستان با وجود اینکه کنسرسیوم خرمان وجود داشت، با پیشنهاد جمعی از شرکت‌های مستقر در استان و فعال در حوزه آبزی‌پروری، کنسرسیوم صادراتی آبزان استان فعالیت خود را آغاز کرد.

وی افزود: برای رونق و توسعه فعالیت‌های این کنسریوم و ارائه خدمات به اعضا، دپارتمان تخصصی بازاریابی، حقوقی، ساخت، آرندی(تحقیق و توسعه)، آموزش و مالی ایجاد شد.

چشم‌انداز ورود به بازار دیگر کشورها

غریب‌زاده با اشاره به فعالیت دفتر تجاری کنسرسیوم صادراتی آبزیان در کشور عمان و زمینه‌سازی برای راه‌اندازی یک دفتر تجاری دیگر در کشور روسیه، بیان‌داشت: همزمان که این کنسرسیوم برای انجام فعالیت های تجاری خود شناخت خوبی از بازار کشور عراق دارد، با هماهنگی‌هایی که با رایزنان اقتصادی سفارتخانه‌های ایران درکشورهای مصر و قطر صورت گرفته، در حال پایش اطلاعات برای ورود هرچه بهتر به بازار این کشورها هستیم.

وی یادآورشد: پیش‌بینی می‌شود تا طی یک سال آینده زمینه ورود این کنسرسیوم به بورس فراهم شود.

بر اساس این گزارش، بازاریابی و فروش تضمینی محصولات یکی از ویژگی های تشکیل کنسرسیوم های صادراتی در کشور است.

از مجموع یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن تولید آبزیان در کشور معادل ۱۳۰هزار تن آن در خوزستان تامین می‌شود.

نظر شما

سرخط اخبار اقتصاد دام، طیور و آبزیان

اقتصاد دام، طیور و آبزیاناحتمال رسیدن قیمت مرغ به ۴۰ هزار تومان| نرخ مصوب مرغ زنده اصلاح شود

برومند چهارآیین کارشناس صنعت مرغ کشور در پاسخ به این سوال که چرا بازار مرغ همیشه با حواشی بسیار مواجه است به «بازار» گفت...

حبیب اسداله نژاد

اقتصاد دام، طیور و آبزیانافزایش قیمت مولفه‌های تولید، بازار مرغ را بی‌ثبات می‌کند

به گزارش اکودام، حبیب اسداله‌نژاد افزود: بعد از اینکه دولت با تاخیر چندماهه، یازدهم فروردین ماه با اصلاح قیمت، نرخ هر کی...

اقتصاد دام، طیور و آبزیانلیست کارخانجات خوراک دام و طیور کشور

یکی از مهم ترین فاکتورهایی که موفقیت این دامداری ها را تحت تاثیر قرار می دهد تامین خوراک مناسب برای دام هاست. اگر دامدار...

عباس مقتدایی

اقتصاد دام، طیور و آبزیانافزایش بی رویه قیمت خوراک دام نشانگر وجود بی‌تدبیری است

به گزارش اکودام، به نقل از خانه ملت، عباس مقتدایی نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی طی نامه‌ای خطاب به معاون اول ...