امروز : دوشنبه, ۳۱ شهریور , ۱۳۹۹

درمان عفونت‌های ناشی از کووید-۱۹ با کمک نور و مواد شیمیایی

پژوهشگران برزیلی سعی دارند با کمک روشی که نور و مواد شیمیایی را به کار می‌گیرد، عفونت ناشی از کووید- ۱۹ را درمان کنند.

به گزارش ایسنا و به نقل از مدیکال‌اکسپرس، “درمان فتوداینامیک”(Photodynamic therapy) می‌تواند روش خوبی برای مقابله با عفونت ثانویه در بیماران مبتلا به کووید-۱۹ باشد. پژوهشگران موسسه تحقیقاتی “CEPOF” برزیل، با کمک این روش جدید که نور و مواد شیمیایی را برای از بین بردن ریزارگانیسم‌های دستگاه تنفسی ادغام می‌کند، به عنوان یک درمان مکمل معرفی کرده‌اند.

“واندرلی باگناتو”(Vanderlei Bagnato)، از پژوهشگران این پروژه گفت: کووید-۱۹ می‌تواند پیامدهای گوناگونی به همراه داشته باشد و ما باید درمانی برای این پیامدها ارائه دهیم. درمان عفونت اولیه و ثانویه می‌تواند به شناسایی افرادی که شدت بیماری در آنها بیشتر است و با خطر بیشتری رو به رو می‌شوند، کمک کند.

ترکیباتی که طی درمان فتوداینامیک مورد استفاده قرار می‌گیرند، در تعامل با نور، گونه‌ای از اکسیژن موسوم به “سینگلت اکسیژن”(singlet oxygen) تولید می‌کنند که می‌تواند ویروس‌ها و باکتری‌ها را با اکسید کردن غشای آنها از بین ببرد.

باگناتو ادامه داد: هنگامی که بیمار این مواد را استنشاق می‌کند، دارو می‌تواند با کمک نور خارج از بدن فعال شود تا به پاتوژن‌های موجود در دستگاه تنفسی حمله کند.

درمان فتوداینامیک را نمی‌توان برای حمله مستقیم به کروناویروس به کار برد زیرا این روش نمی‌تواند ریزارگانیسم‌های مضر جریان خون را از بین ببرد؛ بلکه تنها برای پاکسازی دستگاه تنفس مناسب است. در هر حال، پژوهشگران بر اهمیت ابداع روش‌هایی تاکید دارند که بر کووید- ۱۹ و عفونت‌های دیگری که باکتری‌ها و ویروس‌ها عامل آن هستند، غلبه کند تا بدین ترتیب هم نیازی به روش‌های تهاجمی نباشد و هم امکان انتقال بیماری به حداقل برسد.

این پژوهش، در مجله “Photodiagnosis and Photodynamic Therapy” به چاپ رسید.

نظر شما

سرخط اخبار بهداشت و سلامت

بهداشت و سلامتآیا ماسک، می‌تواند نوعی واکسن برای مقابله با کروناویروس باشد؟

جهان همچنان منتظر واکسنی ایمن و موثر برای مقابله با بیماری کووید- ۱۹ است، اما تحقیقات جدید نشان داده است که میلیاردها نف...

بهداشت و سلامترییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری: میزان ابتلا به کرونا بیشتر خواهد شد / دانش‌آموزان ا...

«پیام طبرسی» رئیس بخش بیماری‌های عفونی بیمارستان مسیح دانشوری درباه نتایج سفرهای بین شهری مردم بر میزان شیوع کرونا و همچ...

بهداشت و سلامتآموزش و پرورش: زنگ تفریح در مدارس ممنوع است / استفاده از ماسک هم الزامیست / مینی بوس و ون ...

عبدالرضا فولادوند، مدیرکل آموزش و پرورش تهران در بخش خبری ساعت ۱۳ شبکه خبر درباره تمهیدات انجام شده برای بازگشایی مد...

بهداشت و سلامتاتحادیه اروپا: واکسن ضدکرونای «آسترازنکا» در آبان ماه توزیع می‌شود

در حالی که بسیاری از کشورهای قاره سبز با روند افزایشی موج دوم ویروس کرونا دست و پنجه نرم می‌کنند، اتحادیه اروپا ، از توز...