امروز : چهارشنبه, ۹ آذر , ۱۴۰۱
۲۶ خرداد ۱۳۹۹
کد خبر :25011
نام خبرنگار : سردبیر
کد خبرنگار : 3
دسته بندی : بهداشت و سلامت
نتایج مطالعات جدید نشان می دهد؛

بیماری کووید ۱۹ تهدیدی برای کل سیستم عصبی است

کووید ۱۹

بررسی علائم نورولوژیکی بیماران کووید۱۹ نشان می دهد این بیماری تهدیدی جدی برای کل سیستم عصبی است.

 به گفته محققان دانشگاه نورث‌وسترن آمریکا، حدود نیمی از بیماران بستری شده دارای نشانه‌های عصبی بیماری کووید ۱۹ هستند که شامل سردرد، سرگیجه، کاهش سطح هوشیاری، دشواری در تمرکز، اختلالات بویایی و مزه، سکته، ضعف و درد عضلانی هستند.

این بیماری بر کل سیستم عصبی ازجمله مغز، نخاع و اعصاب و همچنین ماهیچه‌ها اثر می‌گذارد. از آنجائیکه بیماری بر چندین عضو بدن نظیر ریه، کلیه‌ها و قلب تأثیر می‌گذارد، ممکن است مغز متحمل عدم اکسیژن رسانی یا اختلال‌های لختگی خون که منجر به سکته‌های مغزی می‌شود، شود.

بعلاوه ویروس ممکن است موجب بروز عفونت مستقیم مغز و مننژیت شود. واکنش سیستم ایمنی به عفونت موجب التهاب می‌شود که می‌تواند به مغز و اعصاب آسیب برساند.

«ایگور کورالنیک»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «لازم است پزشکان و کل عموم مردم از این مسائل آگاه باشند چراکه عفونت کروناویروس قبل از بروز تب، سرفه یا مشکلات تنفسی، ابتدا با علائم نورولوژیکی ایجاد می‌شود.»

محققان در این تحقیق، برای تعیین دفعات و نوع عوارض نورولوژیکی و همچنین واکنش به درمان، تمامی بیماران کووید ۱۹ یک بیمارستان را مورد بررسی قرار دادند.

نظر شما

سرخط اخبار بهداشت و سلامت

بهداشت و سلامتآیا ماسک، می‌تواند نوعی واکسن برای مقابله با کروناویروس باشد؟

جهان همچنان منتظر واکسنی ایمن و موثر برای مقابله با بیماری کووید- ۱۹ است، اما تحقیقات جدید نشان داده است که میلیاردها نف...

بهداشت و سلامترییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری: میزان ابتلا به کرونا بیشتر خواهد شد / دانش‌آموزان ا...

«پیام طبرسی» رئیس بخش بیماری‌های عفونی بیمارستان مسیح دانشوری درباه نتایج سفرهای بین شهری مردم بر میزان شیوع کرونا و همچ...

بهداشت و سلامتآموزش و پرورش: زنگ تفریح در مدارس ممنوع است / استفاده از ماسک هم الزامیست / مینی بوس و ون ...

عبدالرضا فولادوند، مدیرکل آموزش و پرورش تهران در بخش خبری ساعت ۱۳ شبکه خبر درباره تمهیدات انجام شده برای بازگشایی مد...

بهداشت و سلامتاتحادیه اروپا: واکسن ضدکرونای «آسترازنکا» در آبان ماه توزیع می‌شود

در حالی که بسیاری از کشورهای قاره سبز با روند افزایشی موج دوم ویروس کرونا دست و پنجه نرم می‌کنند، اتحادیه اروپا ، از توز...