امروز : پنجشنبه, ۵ خرداد , ۱۴۰۱

خودمراقبتی؛ راهکاری برای مبارزه با کرونا

یک کارشناس بهداشت شیوه‌های صحیح خود مراقبتی، با داشتن یک رژیم غذایی سالم و انجام ورزش متناسب را راهی برای پیشگیری از ابتلا به کرونا معرفی کرد.

مژگان ایزدپناه خود مراقبتی را حفظ سلامتی و شادابی با انجام کارهای روزمره معرفی و اظهار کرد: خود مراقبتی می‌تواند به صورت جسمی، روانی، عاطفی، معنوی و … باشد.

وی افزود: خودمراقبتی، عملی است که در آن، هر فردی از دانش، مهارت و توان خود به عنوان یک منبع استفاده می‌کند تا به‌طور مستقل از سلامت خود مراقبت کند. گام نخست سلامت این است که یاد بگیریم چگونه از خودمان مراقبت کنیم.

این کارشناس بهداشت تصریح کرد: در خود مراقبتی جسمی، رژیم غذایی و ورزش نقش مهمی ایفا می‌کند و با رعایت رژیم غذایی مناسب و متعادل و ورزش مداوم می‌توان از سلامت جسمی بهره‌مند شد.

ایزدپناه یادآور شد که نباید بدن را در شرایط بحران غذایی قرار داد و گفت: رژیم غذایی لاغری معمولاً راهکار خوبی برای کاهش وزن نیست زیرا پس از ترک آن با همان شدت، وزن افزایش می‌یابد و از طرفی دچار مشکلات افسردگی هم می‌شویم.

وی با بیان یک مثال توضیح داد: ممکن است در طول داشتن رژیم غذایی لاغری، هوس خوردن یک تکه کیک داشته باشیم و از طرفی نباید این کیک را بخوریم؛ در صورت خوردن آن کیک، از کرده خود نارحت می‌شویم و این تنش‌های بین امیال و احساسات ما باعث می‌شود که رژیم تداوم نداشته باشد. از طرفی به دلیل اینکه می‌خواهیم خیلی سریع لاغر شویم، دچار مشکلات روحی مانند استرس و افسردگی می‌شویم.

این کارشناس بهداشت مرکز بهداشت شماره یک اصفهان، ورزش را راهی برای بهبود عملکرد سیستم قلبی عروقی و بالا بردن قدرت عضلانی و سطح انرژی بدن معرفی کرد و گفت: کسانی که ورزش می‌کنند کمتر از سایرین از استرس و افسردگی شاکی هستند و افسردگی‌های خفیف، با ورزش درمان می‌شود.

ایزدپناه ادامه داد: ورزش، آستانۀ تحمل فرد را در مقابل مشکلات و استرس بالا می‌برد. باید توجه داشت که نیازی هم به انجام ورزش‌های سنگین نیست و انجام ورزش متناسب با سن و سلامت بدن است که می‌تواند به سلامت جسم  و روح کمک کند.

این کارشناس بهداشت همچنین اظهار کرد: نیازهای عاطفی و روانی ما دربرگیرندۀ احساسی است که نسبت به خودمان و توانایی‌هایمان برای مدیریت احساسات و مقابله با مشکلات داریم و وجود احساس رضایت، اعتمادبه‌نفس کافی، اعتماد و صمیمیت، میل و رغبت به زندگی، شادی و نشاط، توانایی مقابله با استرس، انطباق با تغییرات، توجه به اوقات فراغت و لذت بردن از زندگی، در این زمینه مورد توجه است.

نظر شما

سرخط اخبار بهداشت و سلامت

بهداشت و سلامتآیا ماسک، می‌تواند نوعی واکسن برای مقابله با کروناویروس باشد؟

جهان همچنان منتظر واکسنی ایمن و موثر برای مقابله با بیماری کووید- ۱۹ است، اما تحقیقات جدید نشان داده است که میلیاردها نف...

بهداشت و سلامترییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری: میزان ابتلا به کرونا بیشتر خواهد شد / دانش‌آموزان ا...

«پیام طبرسی» رئیس بخش بیماری‌های عفونی بیمارستان مسیح دانشوری درباه نتایج سفرهای بین شهری مردم بر میزان شیوع کرونا و همچ...

بهداشت و سلامتآموزش و پرورش: زنگ تفریح در مدارس ممنوع است / استفاده از ماسک هم الزامیست / مینی بوس و ون ...

عبدالرضا فولادوند، مدیرکل آموزش و پرورش تهران در بخش خبری ساعت ۱۳ شبکه خبر درباره تمهیدات انجام شده برای بازگشایی مد...

بهداشت و سلامتاتحادیه اروپا: واکسن ضدکرونای «آسترازنکا» در آبان ماه توزیع می‌شود

در حالی که بسیاری از کشورهای قاره سبز با روند افزایشی موج دوم ویروس کرونا دست و پنجه نرم می‌کنند، اتحادیه اروپا ، از توز...