ایران تا ۳ سال آینده صادرکننده کود می‌شود - اکودام | اقتصاد صنعت غذا | EcoDam
امروز : دوشنبه, ۲۵ تیر , ۱۴۰۳

ایران تا ۳ سال آینده صادرکننده کود می‌شود

به گزارش خبرگزاری مهر، حمید رسولی، مجری طرح خودکفایی کودهای کشاورزی، در خصوص اقدامات اجرایی طرح خودکفایی کودهای کشاورزی در کشور اظهار کرد: پس از آغاز طرح خودکفایی در کودهای کشاورزی، حدود ۳۰ پروژه خودکفایی کودهای فسفات و پتاس توسط بخش خصوصی با هدایت و حمایت طرح خودکفایی آغاز شده است.

وی افزود: تاکنون نزدیک به ۲۰ پروژه خودکفایی کودهای فسفات و پتاس که در مقیاس کوچک‌تر اجرا شده بود، به تولید و بهره‌برداری رسیده‌اند.

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی تصریح کرد: در راستای اجرای طرح خودکفایی کودهای کشاورزی در سال گذشته بیش از ۲۵۰ هزار تن کود فسفات در داخل کشور تولید شد که این میزان تولید حاصل راه‌اندازی و فعالیت شرکت‌های خصوصی طی چند سال اخیر، با هدایت وزارت جهاد کشاورزی و شرکت خدمات حمایتی به عنوان مجری طرح است.

به گفته وی، در سال‌های نه چندان دور تمامی کودهای فسفات و پتاس خود را به‌طور کامل وارد می‌کردیم، حتی در اوایل دهه ۸۰ علاوه بر کودهای فسفات و پتاس، بخشی از کود اوره مورد نیاز کشور نیز از محل واردات تأمین می‌شد؛ اما خوشبختانه هم‌اکنون علاوه بر این که از بزرگ‌ترین صادرکنندگان کود اوره هستیم، بخش قابل توجهی کودهای فسفات و پتاس را در داخل کشور تولید می‌کنیم.

مجری طرح خودکفایی کودهای کشاورزی با بیان این که در حوزه تولید کودهای فسفات شاهد تکمیل و به تدریج راه‌اندازی پروژه‌های بزرگ‌مقیاس هستیم، گفت: یکی از بزرگترین این پروژه‌ها، کارخانه تولید کود فسفات با ظرفیت نزدیک به ۵۰۰ هزار تن در استان خراسان رضوی است که پس از تأمین آب مورد نیاز پروژه، به تولید کودهای فسفات اقدام خواهد شد.

وی در خصوص دیگر پروژه‌ها افزود: کارخانه تولید کود پتاس در خور و بیابانک که تولید کودهای پتاس در آن آغاز شده و در حال تکمیل ظرفیت است و همچنین پروژه تولید کود پتاس در پتروشیمی ارومیه که در سال قبل راه‌اندازی شد یا پروژه کود پتاس دیگری در خراسان رضوی که سال قبل افتتاح شد، نیز از دیگر پروژه‌ها است.

رسولی با اشاره به این که خوشبختانه طرح‌های خودکفایی تولید کودهای کشاورزی در داخل کشور یکی پس از دیگری به تولید می‌رسند، خاطرنشان کرد: تولید کود فسفات در پروژه خراسان رضوی به میزانی است که مدیران آن از هم اکنون دغدغه تولید مازاد را دارند و ما به آنها اطمینان دادیم که نیاز داخلی کشور را از آنها خریداری کرده و در راستای حمایت از تولیدکننده داخلی، مازاد تولید آنها اجازه صادرات خواهد یافت.

سرخط اخبار کشاورزی

کشاورزیریسک‌های ژئواکونومیک و ژئوپلیتیک تاثیرگذار بر آینده امنیت غذایی

به گزارش خبرنگار مهر، حسین شیرزاد، تحلیلگر مسائل کشاورزی و توسعه آن در یادداشتی اختصاصی برای مهر نوشت؛ در سال ۲۰۲۴ میلاد...

کشاورزینیازسنجی صنایع کشاورزی متناسب با الگوی بهره‌برداری انجام می‌شود

به گزارش خبرگزاری مهر، تفاهم‌نامه همکاری چندجانبه ماشین‌ها و صنایع تبدیلی غذایی کشاورزی در حوزه نظام‌های بهره‌برداری به ...

کشاورزیایران تا ۳ سال آینده صادرکننده کود می‌شود

به گزارش خبرگزاری مهر، حمید رسولی، مجری طرح خودکفایی کودهای کشاورزی، در خصوص اقدامات اجرایی طرح خودکفایی کودهای کشاورزی ...

کشاورزیچرا قیمت کالاهای اساسی در دولت سیزدهم بالا رفت؟

به گزارش خبرنگار مهر این روزها نارضایتی از وضع موجود را می‌توان در چهره مردم کوچه و خیابان دید. وقتی انتخابات ریاست جمهو...