ارزش ۳۶ میلیون دلاری صادرات کنسرو ماهی - اکودام | اقتصاد صنعت غذا | EcoDam
امروز : دوشنبه, ۷ اسفند , ۱۴۰۲

ارزش ۳۶ میلیون دلاری صادرات کنسرو ماهی

به گزارش خبرگزاری مهر، «سید حسین حسینی» امروز دوشنبه در همایش ماهیگیری مسئولانه با تاکید بر زنجیره ارزش تون ماهیان افزود: این در حالی است که ارزش صادراتی محصولات شیلاتی کشور ۶۰۵ میلیون دلار است که نمی‌توانیم در اینجا متوقف شویم اگر می‌خواهیم زنجیره ارزش کامل داشته باشیم باید آن را مرحله به مرحله از خدمات بندری تا فراوری و مصرف تکمیل کنیم.

رییس سازمان شیلات ایران اظهار داشت: تکلیف سازمان شیلات ایران به عنوان یک دستگاه حاکمیتی برنامه‌هایی ارائه داده که بحث زنجیره ارزش است که باید به این سمت گام برداریم اما در ایران مهمترین زنجیره ارزش تون ماهیان است که به طور حتم برخی حلقه‌های آن چراغش خاموش است.

وی تصریح کرد: امیدواریم با یک کار تیمی و گروهی و مسئله محور، برخی مسائل را حل کنیم و به سمت پایداری و ارزش افزوده گام برداریم. وقتی شاخص قیمت گذاری در حوزه مصرف آبزیان، کنسرو تون ماهیان است، اهمیت شناسنامه‌دار بودن این محصول ارزشمند را نشان می‌دهد.

حسینی با بیان اینکه حضور در بازارهای جهانی با ذائقه‌های مختلف در توسعه فراوانی و بسته‌بندی نشان از توان بخش خصوصی در این بخش دارد گفت: ایران سهم خوبی از صید اقیانوس هند دارد.

وی افزود: ماهیگیری مسئولانه با تاکید بر زنجیره ارزش تون ماهیان یعنی در بحث صید و صیادی، مدیریت و بهره برداری و مصرف همه مسئول هستیم تا این جریان همیشه پایدار باشد به غیر از سیاستگذاری و برنامه ریزی و نظارت مهمترین موضوع فرهنگسازی در این بخش است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

وی اضافه کرد: در حال حاضر ۲۲۰ بندر و نقطه تلاقی در کشور داریم که استانداردترین بنادر مربوط به ناوگان صید تون ماهیان است؛ زیرا در گذشته شناورهایی داشتیم که آنقدر ایزوله نبودند که زیاد از ساحل دور شوند. اما اکنون شناورهای پیشرفته‌ای داریم که قابلیت انجماد در دریا را دارند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: اگر تکنولوژی صید تون ماهیان را به روش‌های مختلف تقسیم کنیم تعیین تکنولوژی در صید بسیار مؤثر است تا جایی که در بهره برداری کمی به سمت بهره برداری کیفی باید برویم؛ زیرا کشور آنقدر ذخیره‌گاه ندارد که با هر شیوه‌ای و با کمترین استانداردها کار کنیم. بنابراین باید فناورانه‌ترین تکنولوژی صید را داشته باشیم و به همین منظور به آموزش و تغییر روش صید به «لانگ لاین» نیاز داریم که این مهم در دستور کار است.

به گفته حسینی، اکنون یک شناور الگو در حوزه صید لانگ لاین نیمه مکانیزه و تمام مکانیزه معرفی شده است.

موانع تأمین سوخت صیادان فراسرزمینی کشور برطرف شد

معاون وزیر جهاد کشاورزی در حوزه شیلات از تصویب قانون تأمین سوخت صیادان خارج از آب‌های سرزمینی خبر داد و گفت: مشکلات قانونی صیادان در آب‌های فراسرزمینی برطرف شده است. طبق این قانون، صیادانی که اقدام به صید فراسرزمینی در اقیانوس‌های دور می‌کنند، به راحتی می‌توانند سوخت مورد نیازشان را تأمین کنند.

وی به ساماندهی شناورهای صیادی غیرمجاز در کشور اشاره کرد و افزود: در گذشته بخشی از صید ماهیان توسط افرادی انجام می‌شد که مجوز قانونی نداشتند. اما اکنون به صیادانی که صلاحیت داشته باشند، مجوز می‌دهیم.

حسینی با بیان اینکه طبق برنامه ریزی، سهم پروتئین انسانی از ماهیان باید از ۱۶ درصد فعلی به ۳۰ درصد برسد، اظهار داشت: سعی داریم که رتبه ایران را در صید و صیادی که اکنون در جایگاه چهلم جهان قرار دارد، ارتقا دهیم.

وی تصریح کرد: بر اساس اعلام سازمان فائو تا سال ۲۰۵۰ که جمعیت جهان به بیش از ۹ میلیارد نفر می‌رسد، تأمین غذای ۷ میلیارد نفر وابسته به دریا خواهد بود. بنابراین باید تلاش کنیم تا جایگاه دریا در تأمین غذای مردم کشور افزایش یابد.

سرخط اخبار اقتصاد کشاورزی

اقتصاد کشاورزیآسیب خاک با مصرف بی‌رویه کودهای یارانه‌دار بدون ترویج

به گزارش خبرنگار مهر، بیش از ۹۰ درصد جانداران از خاک استفاده می‌کنند. خاک در تأمین امنیت غذایی تأثیر بسیاری دارد. به گفت...

اقتصاد کشاورزیضرورت تجاری سازی گیاهان دارویی و خشکبار

به گزارش خبرگزاری مهر، مهدی ضیغمی در بازدید از غرفه سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی در دومین نمایشگاه بین‌الملل...

اقتصاد کشاورزیآیا نرخ خرید تضمینی گندم منطقی است؟

به گزارش خبرگزاری مهر، چندی پیش بود که محمد علی نیکبخت، وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد که بر اساس خرد جمعی، کار کارشناسی و ...

اقتصاد کشاورزیماهانه چقدر زعفران از کشور قاچاق می‌شود؟ 

به گزارش خبرگزاری مهر، زعفران بخشی از شناسنامه ایران در جهان محسوب می‌شود. هنوز نام زعفران با تلفظ خاص ویژه در کنار نام ...