کاهش واردات برنج در راستای حمایت از تولید داخل - اکودام | اقتصاد صنعت غذا | EcoDam
امروز : جمعه, ۳۱ فروردین , ۱۴۰۳

کاهش واردات برنج در راستای حمایت از تولید داخل

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، احمد خانی نوذری با اعلام این که مطابق برآوردهای معاونت زراعت وزارت جهاد کشاورزی در سال جاری برنج‌کاران کشور حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن محصول برداشت خواهند کرد، گفت: با توجه به ثبات بازار برنج و در جهت حمایت تولیدکنندگان داخلی، تدابیری اتخاذ شده که واردات برنج در سال جاری کمتر از میانگین سنوات گذشته باشد.

وی توضیح داد: وزارت جهاد کشاورزی به گونه‌ای برنامه‌ریزی کرده تا سقف ثبت سفارش‌ها با کاهش بیش از ۴۰۰ هزار تنی نسبت به میزان متوسط واردات یک دهه گذشته باشد و واردات یک میلیون تن برنج را برای سال جاری هدف گذاری کرده است.

معاون توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر این که در ۹ ماه نخست امسال سقف برنامه‌ریزی شده برای واردات برنج رعایت شده و طی این مدت، بالغ بر ۷۰۰ هزار تن برنج خارجی وارد کشور شده که نشان دهنده کاهش ۴۲ درصدی واردات است، خاطرنشان کرد: با فرآیند سیستمی شدن ثبت سفارش‌ها در سال جاری، عامل انسانی از مسیر تصمیم‌گیری حذف شده و جریان اعطای مجوز واردات با دقت بالایی، رهگیری، رصد و مدیریت می‌شود که نتایج آن در روزهای آتی ملموس‌تر خواهد شد.

خانی نوذری در مورد شایعه اعطای مجوز واردات برنج به یک شرکت خاص، بیان کرد: در سال گذشته بیش از ۱۵۰ بازرگان و مجموعه تولیدی، اقدام به واردات برنج به کشور کرده‌اند و سهم واردات هیچ‌کدام آنها بیش از ۱۵ درصد نبوده است، بنابراین اعطای مجوز خاص به یک شرکت وارد کننده برنج کذب است و صحت ندارد.

وی ادامه داد: واردات برنج، بخشی از سیاست وزارت جهاد کشاورزی برای مدیریت بازار مصرف و تأمین سبد خانوار جامعه است و فقط به میزان کسری بازار و فاصله تولید داخل تا نیاز مصرفی کشور انجام می‌شود؛ البته این میزان واردات در برخی مواقع به دلیل جایگزینی با سایر مواد غذایی یا افزایش قیمتی و دیگر متغیرها از یک دامنه نوسان نسبت به میانگین ۱۰ ساله برخوردار است.

هدف گذاری واردات یک میلیون تن برنج در سال جاری

معاون توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اقدامات و محدودیت‌های اعمالی واردات برنج و هدف گذاری واردات حدود یک میلیون تن برنج برای امسال، تصریح کرد: برآوردها حاکی از آن است که کاهش واردات بیش از این میزان یا اعمال محدودیت‌های بیشتر از آنچه تاکنون اعمال شده، ممکن است سبب شوک قیمتی به بازار برنج خارجی و به ضرر خانواده‌های کمتر برخوردار تمام شود که در آستانه ماه مبارک رمضان و ماه‌های پر مصرف پایان سال ثبات بازار را بهم خواهد ریخت.

به گفته وی، در زمینه برنج ایرانی نیز به واسطه رکود به وجود آمده به دلیل شوک قیمت، سال گذشته ناچار به تحریک تقاضا و ارائه خطوط اعتباری به فروشگاه‌های زنجیره‌ای و مراکز عمده مصرف هستیم تا از تولید داخل نیز حمایت شود.

خانی نوذری درباره افزایش واردات برنج در سال گذشته به کشور، اظهار کرد: این افزایش به دلیل افزایش قیمت برنج داخلی، ضرورت افزایش سطح ذخایر راهبردی به دلیل تأثیر نگرانی‌ها از جنگ اوکراین و روسیه و افزایش مصرف برنج خارجی در کشور بوده است.

وی با اشاره به افزایش مصرف برنج خارجی در کشور گفت: مصرف برنج وارداتی به دلیل عواملی همچون افزایش قیمت کالای جایگزین مانند ماکارونی (با توجه به حذف آرد یارانه‌ای کارخانجات تولید کننده ماکارونی) افزایش داشت که این امر نیز در افزایش واردات برنج بی‌تاثیر نبوده است.

ادعاها در مورد میزان تولید و واردات برنج صحت ندارد

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که ادعاهای مطروحه در مورد میزان تولید داخلی و واردات برنج خارجی، صحت ندارد، افزود: ادعای تولید سه میلیون تن برنج داخلی در سال درست نیست؛ چراکه تاکنون چنین رکورد تولیدی در کشور ثبت نشده و میزان تولید برنج داخلی در سال گذشته با استناد به آمار معاونت زراعت وزارت جهاد کشاورزی بالغ بر ۲.۲ میلیون تن برآورد می‌شود.

خانی نوذری ادامه داد: این موضوع زمانی غیرواقعی‌تر می‌شود که ادعای واردات بیش از ۲ میلیون تن برنج خارجی نیز به آن افزوده شده است، در حالی که طبق آمار اعلامی گمرک در سال گذشته، حدود ۱.۸ میلیون تن برنج وارد کشور شده است.

وی بیان کرد: آمار میانگین واردات برنج طی ۱۰ سال گذشته نشان می‌دهد سالانه حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن برنج خارجی وارد کشور شده و هیچ‌گونه ارز ترجیحی (۴۲۰۰ تومانی) برای واردات برنج طی سال‌های گذشته پرداخت نشده و با ارز نیمایی واردات انجام شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: میزان واردات برنج به صورت مقطعی در سال ۱۴۰۱ بالغ بر یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن رسید که واردات چنین رقمی مسبوق به سابقه بوده، به طوری که در برخی سال‌های دهه نود و قبل از آن، از ۲ میلیون تن هم گذشته بود.

سیاست وزارت جهاد کشاورزی برای مدیریت واردات کالا

خانی نوذری به اقدامات مهم این وزارتخانه در یک سال گذشته برای مدیریت واردات کالا (محصولات کشاورزی) به کشور اشاره کرد و گفت: اصلاح مستمر پایه قیمت ارزی کالاهای وارداتی متناسب با نوسانات قیمت جهانی کالاها به صورت چند هفته یکبار و اعمال سقف کالایی مورد نیاز کشور در سیستم و مدیریت جریان واردات و مصارف ارزی کشور از جمله این اقدامات است.

وی افزود: اعمال سقف و سابقه شرکت‌های وارد کننده و اعطای سهمیه واردات بر مبنای رتبه اعتباری و حجم واردات گذشته آنها به صورت سیستمی؛ اعمال سیاست‌های جلوگیری از انحصار در بازار، با اعمال سقف ثبت سفارش برای کالاها توسط بازرگانان؛ و اعمال سیاست تشویق بازیگران جدید برای ورود به بازار، با اعمال سهم حداقلی تحت عنوان کمیته برای شرکت‌هایی که هیچ سابقه‌ای در آن کالا ندارند، ولی قصد بازیگری در یک گروه جدید را دارند، نیز از دیگر اقدامات برای مدیریت واردات کالاهای کشاورزی است.

معاون توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: از دیگر اقدامات مهم وزارت جهاد کشاورزی برای مدیریت واردات کالا، کاهش مهلت اعتبار ثبت سفارش‌ها از ۶ ماه به ۴ ماه و مهلت تمدید اول آن از ۳ ماه به ۲ ماه و تمدید ثبت سفارش‌های قدیمی با قیمت‌های جدید و کاهش مصارف ارزی کشور؛ ابطال ثبت سفارش‌های تاریخ گذشته و سنواتی؛ و طراحی و اعلام مکانیسم اعطای ثبت سفارش حمایتی مابه ازای خرید برنج مازاد تولید کنندگان داخلی به واردکنندگان است.

سرخط اخبار کشاورزی

کشاورزیکیفیت «گندم» کشور در سطح جهانی است

به گزارش خبرنگار مهر، امروز ۳۱ فروردین برای نخستین بار به نام روز ملی گندم و نان نام گذاری شد. شهرام شاهرخی، معاون پژوهش...

کشاورزیتورم نقطه به نقطه تولید گوشت قرمز در کشور چقدر است؟

به گزارش خبرگزاری مهر، در بهمن ماه ۱۴۰۲ شاخص قیمت تولیدکننده بخش گاوداری‌های صنعتی (بر مبنای ۱۰۰=۱۳۹۵) برابر با ۱۴۴۰.۴ ب...

کشاورزیجزییات تولید دام سنگین در کشور+جدول

به گزارش خبرنگار مهر، پروتئین یکی از نیازهای بدن انسان بوده که بخشی از آن به وسیله انواع گوشت سفید و قرمز تأمین می‌شود. ...

کشاورزی۸۰ درصد مواد غذایی کشور در داخل تولید می‌شود

به گزارش خبرنگار مهر، سید مجتبی خیام نکویی شامگاه پنج شنبه در نشست شرکت‌های دانش بنیان به میزبانی پارک علم و فناوری استا...