تولید گندم در خوزستان بیش از آمار خرید است/ دست دلالان قطع شود - اکودام | اقتصاد صنعت غذا | EcoDam
امروز : شنبه, ۱۱ آذر , ۱۴۰۲

تولید گندم در خوزستان بیش از آمار خرید است/ دست دلالان قطع شود

به گزارش خبرنگار مهر، علی اکبر حسینی محراب پیش از ظهر امروز سه‌شنبه در جلسه آغاز سال زراعی در کشور بیان کرد: از مدیران جهاد کشاورزی استان خوزستان تشکر می‌کنم که حدود یک میلیون و ٨٠٠ هزار تن گندم را از کشاورزان این استان خریداری کردند.

وی با اشاره به تولید انبوه گندم در خوزستان از سوی کشاورزان عنوان کرد: تولید گندم در استان بیش از آمار خریداری شده است زیرا به دلیل سنت برخی از مردم مقداری آرد و گندم را در منازل خود نگه می‌دارند.

استاندار خوزستان با اشاره به سایر طرح‌های کشاورزی پیگیری شده پس از گندم در استان افزود: در کشت نیشکر بیشترین تولید شکر را برای کشور داشتیم؛ همچنین در کشت خرما، کلزا، چغندر قند تولیدات خوبی در استان صورت گرفته و افزون بر این با توجه به مشکلات آبی در غرب استان اما رکورد بسیار خوبی را در کشت شلتوک به ثبت رساندیم.

حسینی محراب ادامه داد: یکی از مهمترین طرح‌های کشاورزی خوزستان طرح ۵۵٠ هزار هکتاری مقام معظم رهبری است که در مرحله نخست آن حدود ٣٠٠ هزار هکتار انجام شد؛ البته این طرح باید در هشت مرحله «آماده سازی زمین و انهار، زهکشی و کانال‌ها، زراعت باغبانی صنایع تبدیلی پایانه‌های صادراتی و…» صورت گیرد.

وی گفت: از وزیر کشاورزی درخواست می‌شود تا با توجه به حق السهمی که از شرکت نیشکر بر اساس قانون بودجه سال جاری برای اجرای این طرح دریافت کردیم؛ ستاد وزارتخانه با قدرت همکاری لازم را انجام دهد و پای کار باشد تا در دولت سیزدهم این اتفاق مهم را برای خوزستان رقم بزنیم.

استاندار خوزستان با اشاره به سهم بالای تولیدات باغی در استان گفت: با توجه به سهم بالای تولیدات باغی، زراعی و صیفی‌جات در خوزستان نیازمند پایانه‌های صادراتی هستیم تا محصولات کشاورزی صادراتی استان را به سایر کشورها صادر کنیم.

شناسایی بیش از ٣٠٠ هزار هکتار برای زراعت چوب

وی، یکی از راه‌های رشد کشاورزی خوزستان را در دست داشتن بازارهای منطقه دانست و اظهار کرد: سرمایه گذاری در رشد و ایجاد صنایع تبدیلی و بسته بندی برای در دست گرفتن بازارهای منطقه ضروری است.

حسینی محراب با تاکید بر اجرای آبیاری زیر سطحی در خوزستان عنوان کرد: آبیاری زیر سطحی در استان با جدیت دنبال می‌شود و٢٠٠ – ٣٠٠ هکتار توسط نیشکر و برخی از بخش‌های دیگر برای جلوگیری از تبخیر آب اجرایی شده است.

وی بیان کرد: اگر بتوانیم در خوزستان آبیاری زیر سطحی را به عنوان کاری نمونه با قیمتی ارزان‌تر انجام دهیم، سایر استان‌های جنوبی به خوبی می‌توانند از آبیاری زیر سطحی استفاده کنند و در نتیجه بهترین برداشت‌ها را با کاهش مصرف آب خواهیم داشت.

استاندار خوزستان افزود: اشتغال و تولید شیلات یکی از کارهای جدی در استان خوزستان است و بازار بسیار خوبی را در منطقه داریم، بازار عراق شدیداً نیازمند تولیدات این بخش به ویژه ماهی است؛ سایر کشورهای منطقه نیز نیازمند تولیدات شیلاتی هستند و خوزستان می‌تواند نیاز این کشورها را با صادرات برطرف کند.

حسینی محراب ادامه داد: شوشتر و دزفول در تولید ماهی خاویار موفق بوده‌اند که می‌توان این موضوع را با جدیت به عنوان بخشی درآمدزا در استان دنبال کرد.

وی با اشاره به اجرای طرح زراعت چوب در خوزستان گفت: با توجه به کانون‌های ریزگرد و مراکز گرد و غبار در استان طرح زراعت چوب توسط منابع طبیعی و جهاد کشاورزی خوزستان دنبال می‌شود و در این راستا بیش از ٣٠٠ هزار هکتار زمین شناسایی شده است.

حسینی محراب ادامه داد: وزارت نیرو و سازمان آب و برق نیز همکاری خوبی را در این زمینه داشتند و اگر بتوانیم در برنامه ٣ – ۴ ساله این زمین‌ها را زیر کشت چوب ببریم با توجه به برآوردهای درآمدی این حوزه کشاورزان استان می‌توانند از هر هکتار کشت چوب بیشتر از قیمت زعفران درآمدزایی کنند؛ کارخانه‌های استان به صورت تضمینی خرید چوب را در دستور کار دارند و در این راستا نیز نیازمند حمایت هستیم.

استاندار خوزستان گفت: رقم‌های بسیار خوبی در نهالستان‌های استان کشت شده است و امیدواریم که بتوانیم در زمان درختکاری این نهالستان‌ها را به بالای ٧٠ میلیون درخت برسانیم؛ البته می‌توان به بیش از این هم فکر کرد و در تلاشیم تا بخش وسیعی از طرح یک میلیون کاشت درخت را در استان خوزستان تحقق ببخشیم.

حسینی محراب اظهار کرد: واسطه‌های حوزه کشاورزی سبب می‌شوند که کشاورز سود لازم را از محصولات کشت شده خود نبرد؛ دست این دلالان باید از واحدهای تولید به مصرف قطع شود تا خود کشاورزان بتوانند محصولاتشان را به بازار برسانند.

وی با بیان اینکه کشت گلخانه‌ای در بسیاری از مناطق خوزستان نتایج خوبی داشته است، گفت: اگر بتوانیم کشت‌های گلخانه‌ای یک‌طرفه و ارزان قیمت داشته باشیم؛ خوزستان به یکی از قوی‌ترین زمینه‌ها در کشت گلخانه‌ای به ویژه تولید میوه‌های گران قیمت مناطق گرمسیری تبدیل خواهد شد که این امر می‌تواند موجب ثروت افزایی برای استان شود.

سرخط اخبار اقتصاد کشاورزی

اقتصاد کشاورزیآرد کامل یک دروغ تجاری است

به گزارش خبرنگار مهر، نان در فرهنگ ایرانی ۴۰ تا ۴۵ درصد انرژی روزانه هر فرد را طی ۲.۵ وعده غذایی تأمین می‌کند و به دلیل ...

اقتصاد کشاورزیپرورش میگوی آب شور یکی از ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری در خوزستان است

به گزارش خبرنگار مهر، مرتضی سوری عصر امروز جمعه در گفت‌وگویی رسانه‌ای اظهار کرد: امسال ۶۰۴ هکتار از اراضی ساحلی استان خو...

اقتصاد کشاورزیمطالبات معوق کلزاکاران پرداخت شد

به گزارش خبرگزاری مهر، سید سعید راد، مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران از واریز ۸۴۱ میلیارد تومان باقی‌مانده مطالبات کل...

اقتصاد کشاورزیفعالیت بیش از ٩٢ هزار کارگاه کشاورزی در کشور

به گزارش خبرگزاری مهر، یکی از اهداف و استراتژی‌های برنامه‌های توسعه کشاورزی کشور، در برنامه‌های توسعه اقتصادی، اجتماعی و...