بخش قابل توجهی از مطالبات گندم کاران تا پایان مرداد پرداخت می شود - اکودام | اقتصاد صنعت غذا | EcoDam
امروز : شنبه, ۲ تیر , ۱۴۰۳

بخش قابل توجهی از مطالبات گندم کاران تا پایان مرداد پرداخت می شود

امروز ۱۷ مرداد نخستین نشست خبری محمدعلی نیکبخت، وزیر جهاد کشاورزی با اهالی رسانه برگزار شد. نیکبخت در این نشست با تاکید بر نقش رسانه‌ها، گفت: در انجام فعالیت‌ها اعتقاد به رسانه دارم و از ظرفیت رسانه‌ها استفاده می‌کنم. تمام تلاش من این است که بدون کار کارشناسی امری انجام نشود. از این رو از کمک هر کس، در هر کجا با آغوش باز استقبال می‌کنیم زیرا ادعا ندارم در این مسؤولیت همه چیز را می‌ دانم بلکه برای اجرای بهتر برنامه‌ها باید از تمام ظرفیت‌های موجود بهره برد.

وی ادامه داد: عهد بستم و در سابقه اجرایی خود اثبات کرده ام بر خلاف نظر مردم صحبت نمی‌کنم، واقعیت‌ها را شفاف می‌گویم حتی اگر در جایی خطایی کرده باشم و بابت آن عذرخواهی خواهم کرد.

نقش پررنگ تشکل‌ها و بهره برداران

وزیر جهاد کشاورزی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه سیاست گذاری با وزارت جهاد کشاورزی است اما کار اصلی از سوی بهره‌برداران و فعالان بخش کشاورزی انجام می‌شود، گفت: وزارت وزارت جهاد کشاورزی باید به گونه‌ای ریل گذاری کند که تولیدکننده بدون دغدغه فعالیت داشته باشد.

وی اضافه کرد: با توجه به تجربه‌های اجرایی که داشته ام با گوشت و پوست خود لمس کرده‌ام اگر به تولیدکننده توجه شود انجام امور بهتر و سالم‌تر پیش می‌رود.

تاکید وزیر از امنیت تا سلامت غذایی

نیکبخت در ادامه نشست با اشاره به موضوع امنیت غذایی یادآور شد: امروز یکی از انتظارات مسؤولان و مردم تأمین امنیت غذایی و تأمین غذای سالم است که در دوره جدید وزارت جهاد کشاورزی به این موضوع توجه ویژه شده است. در این راستا باید موانع از سر راه تولیدکننده برداشته شود تا بهره بردار کار تولید را با منفعت پیش ببرد.

وی اظهار کرد: مهمترین وظیفه ما در وزارت جهاد کشاورزی تأمین امنیت غذایی است و در این راستا به سمت تولید محصولات استراتژیک و اساسی در حال حرکت هستیم. در این راستا برای حفظ منابع تولید به ویژه آب تلاش می‌کنیم و از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان استفاده خواهیم کرد. در این زمینه ظرفیت‌های بسیار زیادی در کشور از نخبگان گرفته تا دانشگاه وجود دارد که باید از این فرصت‌ها به بهترین نحوه بهره برداری کرد.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه بر اساس برنامه توسعه هفتم، تکلیف است مصرف آب در کشاورزی ۱۸ درصد کاهش پیدا کند، گفت: تحقق این برنامه‌ها نیاز به منابع مالی دارد که برنامه‌ها تدوین و اعتبار لازم هم اعلام شده است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر جمعیت ایران ۸۵ میلیون نفر است که با احتساب مهمانان سایر کشورها این عدد به حدود ۹۰ میلیون نفر می‌رسد، تأمین غذای ۹۰ میلیون نفر کاری دشواری است و در حالی که باید در استفاده از منابع خدادادی صرفه‌جویی کرد ضرورت دارد عملکرد در سطح زیر کشت افزایش پیدا کند.

وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر تأمین غذا از داخل گفت: در شرایط فعلی اگر لازم باشد، کالاهای اساسی از جمله گوشت قرمز وارد می‌کنیم، اما حمایت از تولید داخل و تأمین آن از داخل راحت‌تر از واردات بوده و در این راه از توانمندی تشکل‌ها بهره خواهیم گرفت.

مطالبات گندم کاران

وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر درباره قیمت خرید تضمینی گندم و پرداخت مطالبات معوق شده گندم کاران گفت: قیمت گذاری در شورای قیمت گذاری کالاهای اساسی به زودی انجام می‌شود.

وی افزود: خرید تضمینی گندم تاکنون از ۹ میلیون و ۱۳۰ هزار تن عبور کرده در حوزه مطالبات گندم کاران نیز ۴۶ درصد از پول گندم کاران پرداخت شده و قرار است باقی مطالبات تا پایان مرداد به دستور ریاست جمهوری رقم قابل توجهی پرداخت شود.

وی ادامه داد: تلاش داریم در سال زراعی ۱۴۰۲-۱۴۰۳ با بهبود عملکرد در واحد سطح و با افزایش تولید در دیم‌زارها به خودکفایی در محصولات استراتژیک از جمله گندم دست پیدا کنیم.

حمایت از صنایع تبدیلی و تکمیلی

نیکبخت در ادامه سخنان خود با اشاره به صنایع تبدیلی تصریح کرد: یکی از برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی، تمرکز بر روی صنایع تبدیلی و تکمیلی است که در حال حاضر ۷ هزار طرح با پیشرفت بالای ۲۰ درصد وجود دارد که به دلیل مشکلات سرمایه‌گذاری امکان تکمیل آن‌ها وجود نداشته است.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه صنایعی تبدیلی و تکمیلی یکی از حلقه‌های مهم در بخش تولید است، گفت: اگر این حلقه به درستی وظیفه خودش را انجام دهد، کمک بزرگی به بخش تولید شده است.

وی اظهار کرد: با حمایت از تولید داخل می‌توانیم بی‌نیاز از واردات شویم.

فرصت‌های آبزی پروری

نیکبخت با اشاره به ظرفیت بخش شیلات ادامه داد: یکی از حوزه‌های مهم و مورد توجه وزارتخانه حوزه شیلات است. فرصت‌های بی‌بدیلی در اشتغال و تولید در این بخش وجود دارد. شیلات در گذشته دچار آسیب شده اما با سرعت کار را به پیش می‌بریم و در آینده بسیار نزدیک خبرهای خوبی در این حوزه خواهیم شنید.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: قراردادهایی را با تولیدکنندگان منعقد و از آنها حمایت‌هایی خواهیم کرد تا تولیدکنندگان صنعتی و سنتی فعال‌تر شوند. در این راستا و برای اجرای این برنامه‌ها با رئیس جمهور و معاون اول صحبت شده و آنها نیز بر اجرای برنامه‌ها تأیید دارند.

سرخط اخبار کشاورزی

کشاورزیپیش‌بینی تولید ۱۱.۸ هزار تن چای خشک در کشور

به گزارش خبرگزاری مهر، حبیب جهانساز، رئیس سازمان چای کشور به رشد ۲۰ درصدی تولید برگ سبز چای طی سال‌های اخیر اشاره کرد و ...

کشاورزیاجرای طرح تحقیقاتی برای بی‌نیازی از واردات ۱۵۰ هزار تن گوشت قرمز

به گزارش خبرگزاری مهر، حسن خمیس‌آبادی، رئیس مؤسسه تحقیقات علوم دامی کشور با بیان اینکه با اجرای کامل طرح ۵ ساله ارتقای ک...

کشاورزیریسک ۵۰درصدی کشاورزی و تدوین آیین‌نامه داخلی کمیته تغییر اقلیم

به گزارش خبرگزاری مهر، ابوالفضل رئوفی، مدیرکل دفتر محیط زیست، توسعه پایدار و امور فناوری وزارت جهاد کشاورزی در دومین جلس...

کشاورزیگوساله زیر ۴ ماه مشمول بیشترین تورم ماهانه در اردیبهشت شد

به گزارش خبرگزاری مهر، در اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ شاخص قیمت تولیدکننده بخش گاوداری‌های صنعتی (بر مبنای ۱۰۰=۱۳۹۵) برابر با ۱۴۹۳...