قیمت چای خشک داخلی متناسب با افزایش هزینه‌های تولید است - اکودام | اقتصاد صنعت غذا | EcoDam
امروز : دوشنبه, ۲۵ تیر , ۱۴۰۳

قیمت چای خشک داخلی متناسب با افزایش هزینه‌های تولید است

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، حبیب جهانساز با بیان این که افزایش قیمت چای خشک داخلی متناسب با رشد تورم، هزینه‌های تولید و سایر عوامل زندگی است و به میزان تولید ارتباط ندارد، گفت: امسال قیمت تضمینی هر کیلوگرم برگ سبز چای درجه یک نیز ۵۲ درصد و برگ سبز چای درجه دو ۶۲ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته که بر قیمت نهایی چای خشک تأثیر می‌گذارد.

وی اظهار داشت: قیمت تضمینی هر کیلوگرم برگ سبز چای درجه یک در سال جاری ۱۳ هزار و ۹۹۰ تومان و هر کیلوگرم برگ سبز چای درجه دو ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان مصوب شده که در واقع قیمت کف بازار است.

جهانساز با بیان این که تولید برای کشاورز باید صرف کند، تصریح کرد: اگر برای کشاورز صرفه اقتصادی ایجاد نکنیم، تولیدی در کشور اتفاق نمی‌افتد.

وی در عین حال گفت: تمام برگ سبز چای برداشت شده ممتاز و درجه یک نیست و بستگی به کیفیت و خصوصیت آن شامل چای ممتاز، شکسته درجه ۱ و ۲، باروتی و غیره دارد و از این رو با قیمت‌های مختلف نیز عرضه می‌شود.

رئیس سازمان چای کشور اذعان داشت: با این حال چای مرغوب داخلی به رغم سلامت و کیفیت خوب با رعایت حقوق مصرف کنندگان ارزان‌تر از چای خارجی به بازار عرضه می‌شود.

وی گفت: با توجه به افزایش میانگین ۵۷ درصدی قیمت برگ سبز چای به خاطر حمایت از تولید در چای خشک داخلی، شاهد افزایش قیمت نامتعارف نبودیم.

جهانساز در مورد تأمین چای خشک مورد نیاز کشور اعلام کرد: اگر ارزهایی که برای واردات چای خشک اختصاص یافته منجر به واردات شود، کمبودی در بازار نخواهیم داشت.

وی در عین حال بر هدفمند شدن ارزهای نیمایی و پرداخت آن به اندازه کافی برای تأمین چای خشک مورد نیاز کشور تاکید گذاشت.

جهانساز درباره تغییر کاربری باغات چای نیز گفت: محدودیت‌هایی در سطح استان‌های شمالی در بحث خرید و فروش و تغییر کاربری اراضی کشاورزی ایجاد شده به طوری که گشت‌های ادارات امور اراضی و سازمان‌های جهاد کشاورزی، زمین‌ها را رصد می‌کنند.

وی ادامه داد: روند سیستم‌های نظارتی در این امر اثرات مثبتی داشته است و تغییر کاربری غیرمجاز باغات و اراضی کشاورزی کمتر شده است.

رئیس سازمان چای کشور اظهار داشت: ما همکاری‌های لازم را با سازمان‌های جهاد کشاورزی و دستگاه‌های نظارتی در زمینه تغییر کاربری غیرمجاز باغات چای داریم.

سرخط اخبار کشاورزی

کشاورزیریسک‌های ژئواکونومیک و ژئوپلیتیک تاثیرگذار بر آینده امنیت غذایی

به گزارش خبرنگار مهر، حسین شیرزاد، تحلیلگر مسائل کشاورزی و توسعه آن در یادداشتی اختصاصی برای مهر نوشت؛ در سال ۲۰۲۴ میلاد...

کشاورزینیازسنجی صنایع کشاورزی متناسب با الگوی بهره‌برداری انجام می‌شود

به گزارش خبرگزاری مهر، تفاهم‌نامه همکاری چندجانبه ماشین‌ها و صنایع تبدیلی غذایی کشاورزی در حوزه نظام‌های بهره‌برداری به ...

کشاورزیایران تا ۳ سال آینده صادرکننده کود می‌شود

به گزارش خبرگزاری مهر، حمید رسولی، مجری طرح خودکفایی کودهای کشاورزی، در خصوص اقدامات اجرایی طرح خودکفایی کودهای کشاورزی ...

کشاورزیچرا قیمت کالاهای اساسی در دولت سیزدهم بالا رفت؟

به گزارش خبرنگار مهر این روزها نارضایتی از وضع موجود را می‌توان در چهره مردم کوچه و خیابان دید. وقتی انتخابات ریاست جمهو...