امروز : پنجشنبه, ۱۶ تیر , ۱۴۰۱
۱۳ شهریور ۱۳۹۹
کد خبر :27473
نام خبرنگار : دبیر خبر
کد خبرنگار : 6
دسته بندی : اقتصاد کشاورزی
منبع : خبرگزاری بازار
مدیرکل دفتر وزارتی وزارت جهاد کشاورزی خبر داد

اجرای فاز نخست الگوی کشت در سال زراعی جدید

سعادت، مدیرکل دفتر وزارتی وزارت جهاد کشاورزی از اجرای فاز نخست الگوی کشت در سال زراعی جدید در کشور خبر داد.

به گزارش بازار به نقل از صدا و سیما، سعید سعادت مدیرکل دفتر وزارتی وزارت جهاد کشاورزی گفت: با اجرای این طرح، بخش مهمی از مشکلات کشاورزان و تولید کنندگان از جمله کشت بدون برنامه و مازاد بر نیاز مرتفع خواهد شد.

مدیرکل دفتر وزارتی وزارت جهادکشاورزی با اشاره بر لزوم توجه به مسئله امنیت غذایی در کشور، اظهار کرد: براساس تعاریف دسترسی پایدار، کافی و ایمنی همگان به غذا، امنیت غذایی نامیده می‌شود و ۹۰ درصد تامین امنیت غذایی بر عهده وزارت جهاد کشاورزی است.

این مقام مسئول با بیان این که ۴.۳ میلیون بهره‌بردار در کشور در بخش جهادکشاورزی وجود دارد، افزود: در سال گذشته ۵.۸ میلیارد دلار صادرات محصولات کشاورزی از کشور انجام شده و سهم بخش کشاورزی در اشتغال ۱۸ درصد است.

وی ادامه داد: ۳۲.۵ درصد سهم ارزش افزوده کشور مربوط به کسب‌وکارهای حوزه کشاورزی است، این مسئله نشان‌ دهنده اهمیت و بزرگی این بخش است، همچنین در سال گذشته با رشد ۸.۸ درصدی در این حوزه مواجه بودیم این در حالی است که بیلان اقتصادی در بسیاری از حوزه‌ها کاهشی یا منفی بوده است.

سعادت با اشاره به این که در سال گذشته حدود ۱۲۵ میلیون تن محصول کشاورزی در کشور تولید شده است، بیان کرد: ۸۰ درصد مواد غذایی کشور در بخش کشاورزی تولید می‌شود، رسیدن به این آمار مرهون اقدامات و اجرای پروژه‌های بخش کشاورزی بوده است.

مشاور وزیر و مدیرکل حوزه وزارتی وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که با توجه به محدودیت منابع آبی و خشک بودن اکثر مناطق کشور، باید بهره‌وری محصولات کشاورزی افزایش پیدا کند، توضیح داد: بهره‌وری بخش کشاورزی از سال ۹۲ از ۹۲۰ گرم به ازای هر مترمکعب به ۱۴۵۰ گرم به ازای هر مترمکعب رسیده است، همچنین در این مدت راندمان آبیاری از ۳۹ درصد به ۴۵ درصد رسیده است.

وی استفاده بهینه از نهاده‌ها به ویژه سم و آفت‌کش‌ها را از برنامه‌های وزارت جهادکشاورزی عنوان کرد و گفت: امروز با افزایش چند برابری کود مواجه بودیم که این مسئله به علت تغییر نرخ ارز ترجیهی به نیمایی است.

سعادت افزود: حدود ۸۵ درصد کود معادل ۲۶۰۰ هزار تن کود اوره و فسفات در کشور تولید می‌شود که هیچ گونه افزایش قیمت نداشته است و تنها حدود ۴۰۰ هزار تن کود مصرفی کشور وارداتی است.

مدیرکل دفتر وزارتی وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر این که افزایش کیفیت غذا باید در اولویت قرار بگیرد، عنوان کرد: وضعیت کیفیت محصولات تولیدی کشور مطلوب است و تنها در برخی مواقع پرمصرفی نهاده‌های کشاورزی داریم که منجر به آلودگی می‌شود.

وی با اشاره به این که تولید محصولات گواهی ‌شده باید در دستور کار قرار گیرد، افزود: تولید محصول به این روش تعداد ۸۰ قلم اطلاعات را برای آنالیز محصول در اختیار قرار می‌دهد و اتحادیه اروپا و اوراسیا نیز برای صادرات این مزیت را مدنظر قرار می‌دهند، بنابراین در چهارمحال و بختیاری نیز تولید محصولات گواهی شده باید در دستور باشد.

سعادت خاطرنشان کرد: اجرای طرح اصلاح الگوی کشت و توسعه باغات در اراضی شیب‌دار باید از پاییز امسال در دستور کار استان‌ها قرار بگیرد، در سال ‌جاری باید حدود ۶۰ هزار هکتار از اراضی شیب‌دار کشور زیر کشت برود و چهارمحال و بختیاری نیز جزو استان‌های مورد هدف است.

مدیرکل دفتر وزارتی وزارت جهاد کشاورزی از تشکیل سامانه جامع اطلاعات کشاورزی در کشور خبر و ادامه داد: همچنین توسعه گلخانه‌ها با محوریت صادرات از برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی است، نیاز است به توسعه شهرک‌های کشاورزی هم توجه شود.

وی در پایان در خصوص تامین نهاده‌های موردنیاز بخش کشاورزی در کشور، خاطرنشان کرد: واردات نهاده‌ها با توجه به شرایط تحریمی و بیماری کرونا در برهه‌ای با مشکل مواجه شد، درصدد هستیم نهاده‌های مورد نیاز دام و طیور را به وفور تامین کنیم.

نظر شما

سرخط اخبار اقتصاد کشاورزی

اقتصاد کشاورزیافزایش قیمت جهانی گندم و مواد غذایی/ بحران غذا در راه است؟

با افزایش قیمت جهانی گندم و مواد غذایی، بحران غذا در راه است؟ صدا و سیما نوشت، با فروزان تر شدن شعله های جنگ بین روسی...

اقتصاد کشاورزیرئیس جمهور قیمت گذاری گندم را وتو می کند | فروش گندم در کرمان به کشورهای همسایه به ۵۰ سنت

با تعیین قیمت ۵هزار تومان برای خرید تضمینی محصول گندم کارشناسان بسیاری در خصوص تبعات منفی آن هشدار دادند و دولت نیز در ا...

کلزا

اقتصاد کشاورزیخرید تضمینی ۲۱ هزار تن کلزا در کشور

به گزارش اکودام به نقل از شرکت بازرگانی دولتی ایران، عملیات خرید تضمینی کلزا در استان‌های بوشهر، خوزستان، فارس، هرمزگان،...

اقتصاد کشاورزیپیش بینی تولید ۷۸۰ میلیون تن گندم در سال ۲۰۲۱ | افزایش ۱.۹درصدی تولید غلات در سال جاری

گندم از جمله محصولات استراتژیک است که در سطح جهانی از اهمیت بالایی برخوردار است لذا میزان تولید جهانی این محصول از موضوع...