امروز : پنجشنبه, ۵ خرداد , ۱۴۰۱
۱۳ شهریور ۱۳۹۹
کد خبر :27466
نام خبرنگار : دبیر خبر
کد خبرنگار : 6
دسته بندی : اقتصاد کشاورزی
منبع : خبرگزاری بازار
مدیرکل دفتر امور غلات وزارت جهاد کشاورزی:

در محصول نخود، مازاد تولید و قابلیت صادرات داریم

عزیزکریمی، مدیرکل دفتر امور غلات وزارت جهاد کشاورزی گفت: در تولید محصول نخود، به مازاد تولید رسیده ایم.

به گزارش بازار به نقل از صدا و سیما، فرامک عزیزکریمی مدیرکل دفتر امور غلات وزارت جهاد کشاورزی، با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۵۴۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشور زیر کشت نخود است افزود: حدود ۲۹۰ هزار تن تولید سالانه نخود کشور است که البته امسال به علت شرایط اقلیمی و کشاورزی مناسب این رقم تا ۳۲۰ هزار تن پیش بینی می شود.

وی سرانه مصرف نخود کشور را حدود ۲۷۰ هزار تن عنوان کرد و ادامه داد: با احتساب ۸۳ میلیون نفر جمعیت کشور، و این حجم از تولید نخود، بخشی از تولید نخود، مازاد است و آماده صادرات خواهد بود.

ناصر مرادی رئیس شورای ملی نخود ایران نیز در ارتباط زنده و تصویری از کرمانشاه با این برنامه قیمت تمام شده نخود را در مزرعه کیلویی هزار تومان عنوان کرد و گفت: بهای تمام شده نهادهای زراعی، اجاره زمین و آب برای کشاورزان صرفه اقتصادی ندارد که بخواهند نخود را ارزانتر بفروشند.

وی با بیان اینکه نرخ نخود امسال نسبت به سال گذشته تغییراتی داشته است ادامه داد: نرخ هر کیلو نخود دو سال قبل حدود هفت هزار تومان بوده است.

محمدرضا کلامی دبیر ستاد تنظیم بازار وزارت صمت نیز گفت: برآورد تولید محصول نخود در سال ۹۹ حدود ۳۰۰ هزار تن است که با در نظر گرفتن میزان مصرف ۳ کیلو و ۲۰۰ گرم برای هر خانوار و در نظر گرفتن جمعیت حدود ۸۰ میلیون نفر، مصرف سرانه نخود کشور حدود ۲۷۰ هزار تن خواهد بود.

وی با بیان اینکه هر کیلو نخود، فله ای حدود ۱۳ هزار تومان در بازار آزاد معامله می شود افزود: نخود ۲۰ هزار تومانی به بسته های ۹۰۰ گرم مربوط می شود.

محمد رشیدی نماینده کرمانشاه و عضو کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی مجلس نیز در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: آمار اعلامی وزارت جهاد درباره قیمت نخود، واقعیت ندارد زیرا با در نظر گرفتن تورم و افزایش بسیاری از نهاده ها و دستمزد و بسته بندی و سایر هزینه های تولیدی، نرخ هر کیلو نخود در زمین کشاورزی بالای ۱۰ هزار تومان خواهد بود.

وی ادامه داد: با در نظر گرفتن مصرف سرانه نخود هر خانوار، سالانه حدود ۱۲۰ هزار تن نخود، مازاد تولید داریم که متاسفانه درباره صادرات این میزان محصول هم هماهنگی و همکاری لازم انجام نمی شود.

مرادی رئیس شورای ملی نخود ایران هم گفت: اگر همانند سال های قبل، جلوی رشد قیمت نخود گرفته شود، ‌انگیزه تولیدکننده و کشاورز برای تولید محصول باقی نمی ماند و شاهد کاهش سالانه تولید نخود خواهیم بود.

وی ادامه داد: زمانیکه دلار سه هزار تومان بود، نخود از کشاورزان با نرخ هر کیلو هفت هزار تومان خریداری می شد اما حالا که دلار ۲۴ هزار تومان است هر کیلو نخود در مزرعه از کشاورزان ۹ هزار تومان خریداری می شود.

کلامی درباره میزان واردات نخود در سال های گذشته گفت: واردات نخود در سال ۹۷، نود و چهار هزار تن، سال ۹۶، صد و بیست هزار تن، ‌ سال ۹۷، هفتاد هزار تن، سال ۹۸، سی و هشت هزار تن و امسال ۲۰ هزار تن بوده این در حالی است که ارزش هر کیلو نخود وارداتی حدود یک دلار می باشد.

رشیدی نماینده کرمانشاه با بیان اینکه در سال های گذشته، ‌ واردات نخود با ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی به تولید نخود داخلی صدمه وارد کرد افزود: نخود در سبد غذایی خانوار، کالای اساسی محسوب نمی شود و دلیلی ندارد که به این محصول، ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی تعلق گیرد.

فرامک عزیز کرمی هم درباره ممنوعیت صادرات نخود در سال ۹۷ گفت: در آن زمان اجازه نداشتیم کالایی را که برای واردات آن، ارز ترجیحی ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی داده می شد صادر کنیم اما در سال ۹۸ و امسال با صادرات نخود موافقت می شود و مانعی برای صادرات این کالا وجود ندارد زیرا دیگر ارز ترجیحی ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی برای واردات این کالا تخصیص داده نمی شود.

نظر شما

سرخط اخبار اقتصاد کشاورزی

اقتصاد کشاورزیافزایش قیمت جهانی گندم و مواد غذایی/ بحران غذا در راه است؟

با افزایش قیمت جهانی گندم و مواد غذایی، بحران غذا در راه است؟ صدا و سیما نوشت، با فروزان تر شدن شعله های جنگ بین روسی...

اقتصاد کشاورزیرئیس جمهور قیمت گذاری گندم را وتو می کند | فروش گندم در کرمان به کشورهای همسایه به ۵۰ سنت

با تعیین قیمت ۵هزار تومان برای خرید تضمینی محصول گندم کارشناسان بسیاری در خصوص تبعات منفی آن هشدار دادند و دولت نیز در ا...

کلزا

اقتصاد کشاورزیخرید تضمینی ۲۱ هزار تن کلزا در کشور

به گزارش اکودام به نقل از شرکت بازرگانی دولتی ایران، عملیات خرید تضمینی کلزا در استان‌های بوشهر، خوزستان، فارس، هرمزگان،...

اقتصاد کشاورزیپیش بینی تولید ۷۸۰ میلیون تن گندم در سال ۲۰۲۱ | افزایش ۱.۹درصدی تولید غلات در سال جاری

گندم از جمله محصولات استراتژیک است که در سطح جهانی از اهمیت بالایی برخوردار است لذا میزان تولید جهانی این محصول از موضوع...