امروز : دوشنبه, ۲۴ مرداد , ۱۴۰۱
۲۶ مرداد ۱۳۹۹
کد خبر :26488
نام خبرنگار : دبیر خبر
کد خبرنگار : 6
دسته بندی : اقتصاد کشاورزی
منبع : خبرگزاری بازار
رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس:

صنایع نیاز خود به گندم را مستقیما از بازار تامین کنند

ساداتی نژاد، رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس، گفت: ۲۳هزار میلیارد تومان یارانه به تولید نان اختصاص داده می‌شود اما حدود ۷ هزار میلیارد تومان آن تبدیل به ضایعات می‌گردد.

به گزارش بازار به نقل از خانه ملت، سید جواد ساداتی نژاد، در تشریح نشست دیروز کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی، گفت: دستورکار نشست امروز در خصوص بررسی مسائل و مشکلات صنعت نان و ماکارونی بود و معاونین وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی در این نشست حضور داشتند.

نماینده مردم کاشان، آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه حدود ۱۱ میلیون تن گندم در زمینه تامین نان در طول سال مصرف می‌شود که حدود ۲۳ هزار میلیارد تومان یارانه به منظور تامین این میزان گندم صرف می‌شود، ادامه داد: متاسفانه نان مصرفی کشور بین ۲ تا ۷ هزار میلیارد تومان ضایعات دارد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه با وجود حاکم بودن شرایط یارانه‌ای نان تولیدی کشور کیفیت لازم را ندارد و انتظارات را برآورده نمی‌کند، عنوان کرد: کشورهای دنیا به سمت مصرف نان‌های صنعتی و حجیم حرکت‌ کرده‌اند، نان‌های صنعتی اقتصادی تر هستند.

وی با اشاره به اینکه به دلیل ضعف در فرهنگ‌سازی در زمینه مصرف نان‌های صنعتی شاهد هدر رفت منابع هستیم زیرا نان‌های سنتی دارای ضایعات فراوان هستند، ادامه داد: باید برای کاهش ضایعات زنجیره نان ازمزرعه تا سفر تلاش کنیم به صورت مثال یک هکتار زمین نیاز به ۱۲۰ کیلوگرم بذر نیاز دارد اما ۲۴۰ کیلوگرم در این زمین بذر پاشیده می‌شود.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در کشوری مانند ترکیه یارانه پرمصرف ترین نان راحفظ کرده و یارانه سایر نان‌ها را تغییر داده‌اند به نحوی که کیفیت نان‌های مصرفی نیز کاهش نداشته باشد، گفت: بخش زیادی از آرد نانوایی ها با قیمت ۶۶۰ تومان تامین می‌شود، باید برای توسعه نان‌های صنعتی و افزایش کیفیت نان‌های سنتی اقداماتی داشته باشیم.

نماینده مردم کاشان، آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه موضوع نان، خصوصا نان لواش که ۳۵درصد از مصرف را به خود اختصاص داده برای اقشار مختلف جامعه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، تصریح کرد: گران‌ترین گندم را بخش صنعت ماکارونی مصرف می‌کند که یارانه‌ای نیز به آن اختصاص داده نشده و تنها سهمیه دارند.

وی با اشاره به اینکه در دو سال اخیر به صنایع ماکارونی اجازه داده شده تا به صورت مستقیم نیاز خود را از بازار تامین کنند و گندم دروم را با ۱۰درصد بالاتر از نرخ خرید تضمینی خریداری کرده‌اند، ادامه داد: باید به صنایع ماکارونی در سال‌های آینده نیز اجازه داد تا نیاز گندم خود را از بازار تامین کنند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه صنایع ماکارونی کماکان به گندم نیاز دارند و حدودا ۳۰ درصد از ظرفیت واحدهای تولیدی خالی است، عنوان کرد: اگر بتوانیم گندم مورد نیاز صنایع ماکارونی را تامین کنیم می‌توانند بازارهای صادراتی را تصاحب کنند و شاهد ارزآوری باشیم.

وی با بیان اینکه قیمت ثبت شده هر تن ماکارونی در گمرک رقم بسیار بالایی است و واحدهای تولیدی در بازگشت ارز دچار مشکلاتی می‌شوند، گفت: قیمت هر تن ماکارونی باید واقعی شود تا مشکلات تولیدکنندگان برطرف گردد.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس با بیان اینکه در نشست امروز مقرر شد ستاد حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان قیمت ماکارنی را بر اساس افزایش نرخ مواد اولیه و هزینه تولید به صورت واقعی تعیین کند، گفت: متاسفانه مصرف سرانه ماکارونی به عنوان غذای ارزان و سالم در ایران ۷ کیلوگرم بوده درحالی که این رقم در کشورهای اروپایی بیش از ۴۰ کیلوگرم در سال است.

نظر شما

سرخط اخبار اقتصاد کشاورزی

اقتصاد کشاورزیافزایش قیمت جهانی گندم و مواد غذایی/ بحران غذا در راه است؟

با افزایش قیمت جهانی گندم و مواد غذایی، بحران غذا در راه است؟ صدا و سیما نوشت، با فروزان تر شدن شعله های جنگ بین روسی...

اقتصاد کشاورزیرئیس جمهور قیمت گذاری گندم را وتو می کند | فروش گندم در کرمان به کشورهای همسایه به ۵۰ سنت

با تعیین قیمت ۵هزار تومان برای خرید تضمینی محصول گندم کارشناسان بسیاری در خصوص تبعات منفی آن هشدار دادند و دولت نیز در ا...

کلزا

اقتصاد کشاورزیخرید تضمینی ۲۱ هزار تن کلزا در کشور

به گزارش اکودام به نقل از شرکت بازرگانی دولتی ایران، عملیات خرید تضمینی کلزا در استان‌های بوشهر، خوزستان، فارس، هرمزگان،...

اقتصاد کشاورزیپیش بینی تولید ۷۸۰ میلیون تن گندم در سال ۲۰۲۱ | افزایش ۱.۹درصدی تولید غلات در سال جاری

گندم از جمله محصولات استراتژیک است که در سطح جهانی از اهمیت بالایی برخوردار است لذا میزان تولید جهانی این محصول از موضوع...