صالحی دارانی: جهاد کشاورزی زنجیره تولید تا عرضه محصولات را بازتعریف کند - اکودام | اقتصاد صنعت غذا | EcoDam
امروز : شنبه, ۱۱ آذر , ۱۴۰۲

صالحی دارانی: جهاد کشاورزی زنجیره تولید تا عرضه محصولات را بازتعریف کند

یک عضو مجمع نمایندگان استان اصفهان با بیان این که یک روز قیمت پیاز به ۱۵ هزار تومان می‌رسد و خرید این محصول از کشاورز ۵۰۰ تومان بوده است خواستار بازتعریف زنجیره تولید تا عرضه از سوی وزارت جهاد کشاورزی شد.

به گزارش ایسنا، حسین محمد صالحی دارانی در جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود گفت: میلیون‌ها متر مکعب آب از جلوی چشمان مردم فریدن، فریدون شهر و چادگان خارج می‌شود. این در حالی است که بیشتر شهرها و بخش‌های حوزه انتخابیه آب آلوده به نیترات مصرف کرده و برخی روستاها با تانگر آبرسانی می‌شود.

این عضو مجمع نمایندگان استان اصفهان خواستار اجرایی شدن پروژه‌های تامین آب شرب حوزه انتخابیه شد و گفت: زاینده رود هر ساله برای تامین آب کشاورزی پایین دست جاری می‌شود و این در حالی است که روستاهای اطراف زاینده رود با تانکر آب رسانی می‌شوند.

وی در خصوص وضعیت کشاورزان و زمین‌های کشاورزی گفت: زمین‌های دیم آب و اجدادی مردم منطقه در محاصره منابع  طبیعی درآمده است. سازمان منابع طبیعی به دلال بزرگی برای تامین آب و زمین تبدیل شده است تا بستر مناسب برای ویلاسازی مرفهین را فراهم کند.

صالحی دارانی ادامه داد: کشاورزان محروم چیزی از دولت نمی‌خواهند جز آن که آب زمین‌هایشان قطع نشود بیشتر این مردم به کشاورزی مشغول و عمده محصول تولیدی آنها سیب زمینی، پیاز، گندم، جو، چغندر قند و علوفه هستند. این کشاورزان هنگام برداشت محصول به خاطر بی برنامگی وزارت جهاد کشاورزی خاکسترنشین می‌شوند.

صالحی دارانی با بیان این که «همیشه بیشترین زیان نصیب کشاورز و بیشترین سود نصیب دلالان می‌شود» گفت:  هیچ نظارت و حمایتی در عرضه و تقاضا نیست. یک روز قیمت پیاز به ۱۵ هزار تومان می‌رسد  و خرید همین محصول  از کشاورزان به ۵۰۰ تومان تنزل می‌یابد. هم اکنون کشاورزی، این حداقل اشتغال موجود در منطقه در حال نابودی است. وزارت جهاد کشاورزی باید زنجیره تولید تا عرضه محصولات را بازتعریف کند. ورود تعاونی‌ها و ایجاد پایانه بار کشاورزی  و راه اندازی کارگاه‌های بسته بندی محصولات می‌تواند بخشی از مشکلات را حل کند.

نظر شما

سرخط اخبار اقتصاد کشاورزی

اقتصاد کشاورزیآرد کامل یک دروغ تجاری است

به گزارش خبرنگار مهر، نان در فرهنگ ایرانی ۴۰ تا ۴۵ درصد انرژی روزانه هر فرد را طی ۲.۵ وعده غذایی تأمین می‌کند و به دلیل ...

اقتصاد کشاورزیپرورش میگوی آب شور یکی از ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری در خوزستان است

به گزارش خبرنگار مهر، مرتضی سوری عصر امروز جمعه در گفت‌وگویی رسانه‌ای اظهار کرد: امسال ۶۰۴ هکتار از اراضی ساحلی استان خو...

اقتصاد کشاورزیمطالبات معوق کلزاکاران پرداخت شد

به گزارش خبرگزاری مهر، سید سعید راد، مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران از واریز ۸۴۱ میلیارد تومان باقی‌مانده مطالبات کل...

اقتصاد کشاورزیفعالیت بیش از ٩٢ هزار کارگاه کشاورزی در کشور

به گزارش خبرگزاری مهر، یکی از اهداف و استراتژی‌های برنامه‌های توسعه کشاورزی کشور، در برنامه‌های توسعه اقتصادی، اجتماعی و...