امروز : جمعه, ۱۷ مرداد , ۱۳۹۹
رئیس سازمان چای کشور اعلام کرد

خرید ۷۳ هزار تن برگ سبز چای از چایکاران

چایکاری

جهانساز، رئیس سازمان چای کشور گفت: تا تاریخ ۱۳ تیر ماه سال ۹۹ افزون بر ۷۳ هزار تن برگ سبز چای از چایکاران گیلان و مازندران به ارزش ۳۰۹ میلیارد تومان خریداری شده است.

به گزارش اکودام ، «حبیب الله جهانساز» گفت: تاکنون ۷۵ درصد مطالبات چایکاران یعنی ۲۳۲ میلیارد تومان پرداخت شده است.

وی همچنین اظهارداشت: از این میزان برگ سبز مورد خریداری ۱۶ هزار و ۴۴۵ تن چای خشک استحصال شده است.

رئیس سازمان چای کشور گفت: با وجود عدم بارش در فصل خرداد ماه سال جاری ۱۲ درصد بیشتر از سال قبل برگ سبز تحویل کارخانجات چایسازی شده که این نشان می دهد صنعت چای از رکود گذشته در حال خارج شدن است.

وی افزود: خوشبختانه کشاورز چایکار حضور موثر تری در باغ دارند و مصرف کنندگان هم تمایل خوبی نسبت به مصرف چای داخلی پیدا کرده اند.

جهانساز تصریح کرد: نکته با اهمیت اینکه در بحث عرضه و فروش چای داخلی مشکل خاصی وجود ندارد.

وی ادامه داد: امسال قیمت تضمینی برگ سبزچای درجه یک چهار هزار و ۶۰۰ تومان (۲۷,۷ درصد بیشتر از سال زراعی قبل) و برگ سبز چای درجه دو سه هزار و ۳۰۰ تومان (۵۰ درصد بیشتر از سال قبل) تعیین شده است.

رئیس سازمان چای کشور گفت: کارخانجات با توجه به وضعیت بازار به نرخ خرید تضمینی بسنده نکرده بلکه فراتر از آن یعنی بطور متوسط ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ تومان و بعضاً بصورت محدود ۲۰۰۰ و ۲۵۰۰ تومان بیشتر از چایکار در حال خرید برگ سبز هستند.

وی افزود: در حال حاضر فروش چای خشک بصورت عمده و فله ای از سوی کارخانجات بطور متوسط ۳۷ تا ۳۸ هزار تومان و چای ممتاز ۶۵ تا ۷۰ هزار تومان است.

جهانساز با اشاره به اینکه ۲۰ درصد چای خشک تولیدی ممتاز است، اظهارداشت: چای خشک درجات، ارقام و قیمت های مختلفی دارد.

وی ادامه داد: انواع چای خشک داخلی شامل ممتاز، قلم، شکسته، باروتی و… است.

رئیس سازمان چای کشور گفت: برگ سبز چای تولیدی در سال گذشته ۱۲۶ هزار تن بوده و امسال پیش بینی می‌شود ۱۳۰ تا ۱۳۵ هزار تن برگ سبز از چایکاران تحویل گرفته شود.

وی افزود: سال گذشته ۲۵ هزار تن چای خشک در کشور تولید شد که امسال پیش بینی می‌شود ۳۰ هزار تن چای خشک تولید شود.

نظر شما

سرخط اخبار اقتصاد کشاورزی

اقتصاد کشاورزیاظهارات متناقض از وزارت جهاد/بازارگاه؛ ناکارآمد یا نیازمند اصلاح؟

به گزارش خبرنگار مهر، با حدود گذشت ۷ ماه از نابسامانی بازار نهاده‌های دامی و کمبود و گرانی این کالای اساسی، امید گیلان‌پ...

اقتصاد کشاورزیارزش صادرات سالانه گیاهان دارویی به ۵۰۰ میلیون دلار رسید

دکتر محمدحسن عصاره روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا اظهار داشت: از مجموع صادرات این حوزه، حدود ...

اقتصاد کشاورزیآنغوزه؛ گیاهی برای فرآوری و سوددهی

به گزارش ایرنا، وجود بیش از یک‌هزار و ۳۰۰ گونه گیاه دارویی خودرو در دل کویر خراسان جنوبی سرمایه‌ای بزرگ از نعمت‌های خداد...

اقتصاد کشاورزی۱۵ مرداد پایان زمان نرمال کشت دوم برنج است

به گزارش خبرنگار ایرنا ، کشت دوم برنج در مازندران به دو شیوه “نشای دوباره ” و “ پرورش ساقه " انجام می شود، در روش اول ک...