برنامه ریزی کشاورزی با طراحی سامانه‌ کشت و حجم تولیدات - اکودام | اقتصاد صنعت غذا | EcoDam
امروز : شنبه, ۲ تیر , ۱۴۰۳

برنامه ریزی کشاورزی با طراحی سامانه‌ کشت و حجم تولیدات

محمدجواد عسکری

عسکری، نایب رئیس دوم کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی معتقد است برای اینکه محصولات کشاورزی تا این حد روی دست کشاورزان نماند باید سامانه‌ای طراحی شود که حاوی اطلاعات دقیقی در مورد میزان کشت، سطح زیر کشت و حجم تولیدات باشد و جامعه کشاورزی ما به صورت آنلاین به آن دسترسی داشته باشد.

به گزارش اکودام، محمدجواد عسکری، نایب رئیس دوم کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم شهرستان‌های داراب و زرین دشت، اظهار داشت: در شرایط فعلی بحث ما در این حوزه عمدتا حل مشکل تولیدات بخش کشاورزی است. چرا که در مورد بحث نهاده‌های کشاورزی مانند کود، سم، بذور و از طرف دیگر نهاده‌ها دامی الان تولیدکنندگان ما به شدت گله‌مند هستند. بنابراین دولت باید تعیین تکلیف کند و به نحوی برنامه ریزی کند که مشکلات موجود در این بخش حل گردد.

عسکری افزود: از سوی دیگر همانطور که شاهد هستیم محصولات مختلفی از قبیل پیاز، گوجه و سیب زمینی روی زمین مانده است و بازاری برای آنها وجود ندارد و در نتیجه ضررهای مالی بسیاری به کشاورزان وارد آورده است. بنابراین در این خصوص نیز دولت باید چاره‌ای بیندیشد چرا که اصلی ترین دغدغه کشاورزان الان همین محصولات روی زمین مانده است.

ضرورت خرید توافقی محصولات کشاورزی توسط دولت در راستای کاهش حضور دلالان در بازار و کاهش آسیب دیدن کشاورزان
نماینده مردم شهرستان‌های داراب و زرین دشت خاطرنشان کرد: نکته دیگری که ما نمایندگان باید روی آن کار کنیم بحث خرید محصولات کشاورزی است که باید با جدیت پیگیری کنیم چرا که در این زمینه شاهد هستیم حضور دلالان آسیب‌های زیادی به کشاورزان می زند.

عسکری ادامه داد: به این ترتیب بایستی در خصوص خرید توافقی محصولات اقداماتی صورت بگیرد. به خصوص الان که به واسطه گرم شدن هوا و به دست آمدن محصولات جالیزی و صیفی جات، مسلما کشاورزان از نبودن بازار مناسب برای این محصولات بسیار آسیب می بینند.

وی تاکید کرد: به نظر من برای اینکه محصولات کشاورزی تا این حد روی دست کشاورزان نماند باید سامانه‌ای طراحی شود که حاوی اطلاعات دقیقی در مورد میزان کشت، سطح زیر کشت و حجم تولیدات باشد و جامعه کشاورزی ما به صورت آنلاین به آن دسترسی داشته باشد.

عسکری افزود: اگر چنین سامانه‌ای راه‌اندازی شود که همه کشاورزان بتوانند به آن دسترسی داشته باشند و محصولات را به صورت آنلاین خرید و فروش کنند قطعا بخش عمده‌ای از مشکلات کشاورزان در بازار رفع می‌شود.

فراهم سازی بستر صادرات در کنار برنامه‌ریزی برای تولید محصولات کشاورزی
این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: ما معتقدیم که در مورد تولید محصولات کشاورزی باید هماهنگی‌های لازم صورت بگیرد تا به این حد محصولات روی دست تولیدکنندگان و کشاورزان نماند. از سوی دیگر به طور همزمان باید بستر صادرات نیز فراهم شود و فضای صنایع تبدیلی و ایجاد ارزش افزوده نیز اقدامات موثری صورت بگیرد.

سرخط اخبار کشاورزی

کشاورزیپیش‌بینی تولید ۱۱.۸ هزار تن چای خشک در کشور

به گزارش خبرگزاری مهر، حبیب جهانساز، رئیس سازمان چای کشور به رشد ۲۰ درصدی تولید برگ سبز چای طی سال‌های اخیر اشاره کرد و ...

کشاورزیاجرای طرح تحقیقاتی برای بی‌نیازی از واردات ۱۵۰ هزار تن گوشت قرمز

به گزارش خبرگزاری مهر، حسن خمیس‌آبادی، رئیس مؤسسه تحقیقات علوم دامی کشور با بیان اینکه با اجرای کامل طرح ۵ ساله ارتقای ک...

کشاورزیریسک ۵۰درصدی کشاورزی و تدوین آیین‌نامه داخلی کمیته تغییر اقلیم

به گزارش خبرگزاری مهر، ابوالفضل رئوفی، مدیرکل دفتر محیط زیست، توسعه پایدار و امور فناوری وزارت جهاد کشاورزی در دومین جلس...

کشاورزیگوساله زیر ۴ ماه مشمول بیشترین تورم ماهانه در اردیبهشت شد

به گزارش خبرگزاری مهر، در اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ شاخص قیمت تولیدکننده بخش گاوداری‌های صنعتی (بر مبنای ۱۰۰=۱۳۹۵) برابر با ۱۴۹۳...