برنامه ریزی کشاورزی با طراحی سامانه‌ کشت و حجم تولیدات - اکودام | اقتصاد صنعت غذا | EcoDam
امروز : یکشنبه, ۹ مهر , ۱۴۰۲

برنامه ریزی کشاورزی با طراحی سامانه‌ کشت و حجم تولیدات

محمدجواد عسکری

عسکری، نایب رئیس دوم کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی معتقد است برای اینکه محصولات کشاورزی تا این حد روی دست کشاورزان نماند باید سامانه‌ای طراحی شود که حاوی اطلاعات دقیقی در مورد میزان کشت، سطح زیر کشت و حجم تولیدات باشد و جامعه کشاورزی ما به صورت آنلاین به آن دسترسی داشته باشد.

به گزارش اکودام، محمدجواد عسکری، نایب رئیس دوم کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم شهرستان‌های داراب و زرین دشت، اظهار داشت: در شرایط فعلی بحث ما در این حوزه عمدتا حل مشکل تولیدات بخش کشاورزی است. چرا که در مورد بحث نهاده‌های کشاورزی مانند کود، سم، بذور و از طرف دیگر نهاده‌ها دامی الان تولیدکنندگان ما به شدت گله‌مند هستند. بنابراین دولت باید تعیین تکلیف کند و به نحوی برنامه ریزی کند که مشکلات موجود در این بخش حل گردد.

عسکری افزود: از سوی دیگر همانطور که شاهد هستیم محصولات مختلفی از قبیل پیاز، گوجه و سیب زمینی روی زمین مانده است و بازاری برای آنها وجود ندارد و در نتیجه ضررهای مالی بسیاری به کشاورزان وارد آورده است. بنابراین در این خصوص نیز دولت باید چاره‌ای بیندیشد چرا که اصلی ترین دغدغه کشاورزان الان همین محصولات روی زمین مانده است.

ضرورت خرید توافقی محصولات کشاورزی توسط دولت در راستای کاهش حضور دلالان در بازار و کاهش آسیب دیدن کشاورزان
نماینده مردم شهرستان‌های داراب و زرین دشت خاطرنشان کرد: نکته دیگری که ما نمایندگان باید روی آن کار کنیم بحث خرید محصولات کشاورزی است که باید با جدیت پیگیری کنیم چرا که در این زمینه شاهد هستیم حضور دلالان آسیب‌های زیادی به کشاورزان می زند.

عسکری ادامه داد: به این ترتیب بایستی در خصوص خرید توافقی محصولات اقداماتی صورت بگیرد. به خصوص الان که به واسطه گرم شدن هوا و به دست آمدن محصولات جالیزی و صیفی جات، مسلما کشاورزان از نبودن بازار مناسب برای این محصولات بسیار آسیب می بینند.

وی تاکید کرد: به نظر من برای اینکه محصولات کشاورزی تا این حد روی دست کشاورزان نماند باید سامانه‌ای طراحی شود که حاوی اطلاعات دقیقی در مورد میزان کشت، سطح زیر کشت و حجم تولیدات باشد و جامعه کشاورزی ما به صورت آنلاین به آن دسترسی داشته باشد.

عسکری افزود: اگر چنین سامانه‌ای راه‌اندازی شود که همه کشاورزان بتوانند به آن دسترسی داشته باشند و محصولات را به صورت آنلاین خرید و فروش کنند قطعا بخش عمده‌ای از مشکلات کشاورزان در بازار رفع می‌شود.

فراهم سازی بستر صادرات در کنار برنامه‌ریزی برای تولید محصولات کشاورزی
این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: ما معتقدیم که در مورد تولید محصولات کشاورزی باید هماهنگی‌های لازم صورت بگیرد تا به این حد محصولات روی دست تولیدکنندگان و کشاورزان نماند. از سوی دیگر به طور همزمان باید بستر صادرات نیز فراهم شود و فضای صنایع تبدیلی و ایجاد ارزش افزوده نیز اقدامات موثری صورت بگیرد.

نظر شما

سرخط اخبار اقتصاد کشاورزی

اقتصاد کشاورزیآزادسازی ۵ هزار هکتار از مراتع قُرُق شده در بیرجند

ابراهیم علیپور در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: قرق مراتع یکی از سهل‌ترین و مؤثرترین روش‌های احیا و اصلاح مراتع می‌ب...

اقتصاد کشاورزیدومین جشنواره پسته قشلاق شهرستان آذرشهر برگزار شد

به گزارش خبرنگار مهر، با حضور جعفر رزمی معاون امنیتی و انتظامی استانداری، اکبر کرامتی معاون تولیدات گیاهی سازمان جهادکشا...

اقتصاد کشاورزیتولید سالانه ۱۶۰ تن پسته در آذرشهر

به گزارش خبرنگار مهر، حسن علیوند شامگاه شنبه در دومین جشنواره پسته قشلاق شهرستان آذرشهر گفت: تلاش کردیم تا امسال جشنواره...

اقتصاد کشاورزیعدم استاندارد ۹۰درصد ماشین‌آلات دام و طیور /قیمت ها به روز نیست

به گزارش خبرنگار مهر، نشست خبری انجمن تولیدکنندگان ماشین آلات صنعت دام و طیور برگزار شد. اسکندر اسکندری، رئیس هیأت مدیره...