امروز : چهارشنبه, ۹ آذر , ۱۴۰۱
۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۹
کد خبر :20646
نام خبرنگار : سردبیر
کد خبرنگار : 3
دسته بندی : بهداشت و سلامت

نشانه‌ های عصبی کرونا را بشناسید

کرونا

نتایج حاصل از تحقیق دانشمندان بیانگر آن است که ویروس کرونا می‌تواند منجر به بروز نشانه‌های عصبی نیز بشود.

به گزارش اکودام ، با ظهور ویروس کووید-۱۹ و همه‌گیر شدن آن همواره به افراد در ارتباط با علائم آن همچون تب، سرفه و ناراحتی‌های تنفسی تذکر داده شده و آگاهی‌بخشی می‌شود اما در این میان برخی از نشانه‌ها مورد توجه قرار نمی‌گیرد.

نتایج حاصل از تحقیق دانشمندان بیانگر آن است که ویروس کرونا می‌تواند منجر به بروز نشانه‌های عصبی نیز بشود.

سرگیجه، سردرد و اختلال در دو حس بویایی و چشایی از علائم شایع لطمات سیستم عصبی ناشی از کرونا است.

با وجودی‌که تا پیش از این صرفاً موضوع درگیری ویروس در دستگاه تنفسی مورد بررسی قرار می‌گرفت و چندان موضوع درگیری مغز و سیستم عصبی هنگام ابتلا به کرونا مدنظر نبود ولی تحقیقات اولیه حاکی از آن است که ۳۶ درصد از نمونه ۲۱۴ بیمار مبتلا به کرونا در چین دارای نشانه‌هایی از تأثیر کووید-۱۹ بر سیستم عصبی از جمله تضعیف و محو شدن قدرت بویایی و چشایی، دردهای عصبی تا تشنج و سکته مغزی را داشته‌اند.

با استناد به این یافته جدید دیگر نسخه قبلی پزشکان مبنی بر این‌که افراد تنها در صورت بروز علائم حاد تنفسی به مراکز درمانی چندان معتبر نیست.

بنا بر اعلام متخصصان عصب‌شناسان ویروس‌ها از دو طریق ایجاد پاسخ ایمنی غیرطبیعی که به بیماری آنسفالیتِ خود ایمنی و دیگری عفونت مستقیم مغز که آن را آنسفالیت ویروسی می‌نامند بر مغز و سیستم عصبی تأثیر می‌گذارند.

با این‌که هنوز از میزان اختلالات عصبی ناشی از کرونا، مدت زمان بهبود و داروی ویژه برای درمان آن سخنی به میان نیامده است ولی متخصصان مغز و اعصاب بر این موضوع تأکید دارند که بازگشت به وضعیت عادی برای بیماران مبتلا به کووید-۱۹ که دچار اختلالات مغزی شده‌اند بیشتر از بیمارانی است که از حملات و سکته‌های قلبی یا مغزی نجات یافته‌اند، به زمان نیاز دارد.

نظر شما

سرخط اخبار بهداشت و سلامت

بهداشت و سلامتآیا ماسک، می‌تواند نوعی واکسن برای مقابله با کروناویروس باشد؟

جهان همچنان منتظر واکسنی ایمن و موثر برای مقابله با بیماری کووید- ۱۹ است، اما تحقیقات جدید نشان داده است که میلیاردها نف...

بهداشت و سلامترییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری: میزان ابتلا به کرونا بیشتر خواهد شد / دانش‌آموزان ا...

«پیام طبرسی» رئیس بخش بیماری‌های عفونی بیمارستان مسیح دانشوری درباه نتایج سفرهای بین شهری مردم بر میزان شیوع کرونا و همچ...

بهداشت و سلامتآموزش و پرورش: زنگ تفریح در مدارس ممنوع است / استفاده از ماسک هم الزامیست / مینی بوس و ون ...

عبدالرضا فولادوند، مدیرکل آموزش و پرورش تهران در بخش خبری ساعت ۱۳ شبکه خبر درباره تمهیدات انجام شده برای بازگشایی مد...

بهداشت و سلامتاتحادیه اروپا: واکسن ضدکرونای «آسترازنکا» در آبان ماه توزیع می‌شود

در حالی که بسیاری از کشورهای قاره سبز با روند افزایشی موج دوم ویروس کرونا دست و پنجه نرم می‌کنند، اتحادیه اروپا ، از توز...