امروز : جمعه, ۸ مرداد , ۱۴۰۰
۲۷ مرداد ۱۳۹۹
کد خبر :26544
نام خبرنگار : دبیر خبر
کد خبرنگار : 6
دسته بندی : بهداشت و سلامت
منبع : خبرگزاری ایسنا
مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی جمعیت هلال احمر خبر داد

تامین ۲میلیون و ۱۵۰هزار دوز واکسن آنفلوآنزا از برندهای مرغوب اروپایی

مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی جمعیت هلال احمر از اقدامات انجام شده جهت تامین دو میلیون و ۱۵۰هزار دوز واکسن آنفلوآنزا برای سال جاری خبر داد و گفت: این واکسن ها از برندهای مرغوب اروپایی تامین خواهد شد و حداکثر تا ۲۰ روز آینده در تهران خواهد بود.

دکتر حسن صفاریه در گفت وگو با ایسنا، درباره اقدامات جمعیت هلال احمر برای تامین واکسن آنفلوآنزا در سال جاری با توجه به احتمال همزمانی کووید-۱۹ با آنفلوآنزا، گفت: مدیریت بحث واردات واکسن با سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت است؛ به طوری که سازمان غذا و دارو اعلام مناقصه کرد و سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر نیز در این مناقصه شرکت کرد.

رییس سازمان تدارکات پزشکی افزود: جمعیت هلال احمر در این مناقصه متعهد به تامین دو میلیون واحد دوز واکسن آنفلوآنزا برای سال جاری شده و موظف به واردات آن هستیم.

وی در این باره افزود: همچنین از یک منبع دیگری هم ۱۵۰ هزار دوز وارد می کنیم و به این ترتیب سهم ما در واردات واکسن آنفلوآنزا برای سال جاری دو میلیون و ۱۵۰هزار دوز خواهد بود که از واکسن های مرغوب برند اروپایی آن را تامین خواهیم کرد.

مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر، تاکید کرد: این واکسن ها حداکثر تا ۲۰ روز دیگر در تهران است. طبق مقررات، پس از ورود این واکسن ها به کشور، سازمان غذا و دارو مدیریت توزیع آن را بر عهده می گیرد و امر توزیع به شرکت های پخش و از جمله شرکت پخش سازمان تدارکات پزشکی جمعیت هلال احمر سپرده می شود. در جمعیت هلال احمر نیز متناسب با سهمیه ای که دریافت می کند، این واکسن ها در داروخانه های هلال احمر در سراسر کشور توزیع خواهد شد.

وی در پاسخ به سوال ایسنا درباره قیمت احتمالی واکسن آنفلوآنزا در سال جاری، گفت: خوشبختانه این واکسن ها ارز دولتی دریافت می کنند و با قیمت های مناسبی در سطح کشور عرضه خواهند شد.

تفاوت واکسن مننژیت حجاج و سربازان
صفاریه همچنین در پاسخ به سوال دیگر ایسنا درباره کمبود واکسن مننژیت جهت تزریق سربازان آماده اعزام به خدمت و اینکه آیا هلال احمر در تامین این واکسن ها فعالیتی دارد یا خیر، گفت: جمعیت هلال احمر از سال ۸۲ یعنی به مدت ۱۷ سال است که متولی بحث واکسیناسیون مننژیت حجاج است و در این زمینه نیز گروه هدفمان حجاج بیت الله الحرام هستند. بنابراین واکسنی که برای حجاج استفاده می شود “پلی ساکاریدی” چهار ظرفیتی است، اما واکسنی که برای سربازها استفاده می شود از جنس “کونژوگه” است و منبع تامین آن معاونت بهداشت وزارت بهداشت است که شرکتها در مناقصه های آن حضور می یابند و برای خرید اقدام می کنند. بنابراین جنس واکسن مننژیت حجاج و سربازها با یکدیگر متفاوت است.

وی درباره واکسن مننژیت حجاج ادامه داد: امسال به دلیل شیوع کرونا، مراسم حج لغو شد و به همین دلیل امسال وارداتی در زمینه این واکسن انجام ندادیم؛ چراکه در این صورت، یک سال از تاریخ واکسن می گذشت. اسفندماه امسال استارت تامین واکسن مننژیت ویژه حجاج برای سال آینده را خواهیم زد.

نظر شما

سرخط اخبار بهداشت و سلامت

بهداشت و سلامتآیا ماسک، می‌تواند نوعی واکسن برای مقابله با کروناویروس باشد؟

جهان همچنان منتظر واکسنی ایمن و موثر برای مقابله با بیماری کووید- ۱۹ است، اما تحقیقات جدید نشان داده است که میلیاردها نف...

بهداشت و سلامترییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری: میزان ابتلا به کرونا بیشتر خواهد شد / دانش‌آموزان ا...

«پیام طبرسی» رئیس بخش بیماری‌های عفونی بیمارستان مسیح دانشوری درباه نتایج سفرهای بین شهری مردم بر میزان شیوع کرونا و همچ...

بهداشت و سلامتآموزش و پرورش: زنگ تفریح در مدارس ممنوع است / استفاده از ماسک هم الزامیست / مینی بوس و ون ...

عبدالرضا فولادوند، مدیرکل آموزش و پرورش تهران در بخش خبری ساعت ۱۳ شبکه خبر درباره تمهیدات انجام شده برای بازگشایی مد...

بهداشت و سلامتاتحادیه اروپا: واکسن ضدکرونای «آسترازنکا» در آبان ماه توزیع می‌شود

در حالی که بسیاری از کشورهای قاره سبز با روند افزایشی موج دوم ویروس کرونا دست و پنجه نرم می‌کنند، اتحادیه اروپا ، از توز...