امروز : چهارشنبه, ۱ بهمن , ۱۳۹۹
یک متخصص اورولوژی عنوان کرد

چرا مردان بیشتر از زنان بیمار می شوند/خطر سرطان های بی علامت

مردان

یک متخصص اورولوژی، در ارتباط با علل بالا بودن بار بیماری ها در مردان نسبت به زنان، توضیحاتی ارائه داد.

سید جلیل حسینی، با عنوان این مطلب که بیشتر بار بیماری‌ها متوجه آقایان است، گفت: احتمال مرگ یک مرد ۳۰ ساله از بیماری‌های غیرمزمن تا قبل از ۷۰ سالگی ۱.۴۴ برابر بیشتر از زنان است.

وی با اعلام اینکه میزان مرگ ناشی از تصادفات جاده‌ای در بین آقایان دو برابر بیشتر از زنان است، افزود: میزان مرگ و میر منسوب به آلودگی هوا در بین آقایان ۱.۲۷ برابر بیشتر از زنان است.

حسینی به اشاره به سن امید به زندگی در زنان و مردان، گفت: سن امید به زندگی در مردان به ویژه در منطقه مدیترانه شرقی در حدود ۴ سال کمتر از زنان است.

وی افزود: سرطان ریه و سیروز کبدی در مردان ۱.۵ برابر و بیماری‌های مزمن ریوی و آسم در مردان ۵ برابر نسبت به زنان شایع‌تر است.

حسینی با اشاره به نتایج مطالعه‌ای که در مرکز تحقیقات سلامت مردان همزمان با شیوع کووید ۱۹ در یکی از بیمارستان‌های تهران انجام شده است، گفت: نتایج این تحقیق نشان داد که آقایان حدود ۱۵ درصد بیشتر از خانم‌ها به کووید ۱۹ مبتلا می‌شوند و مرگ و میر ناشی از این بیماری در مردان نسبت به خانم‌ها ۳۰ درصد بیشتر است.

وی ادامه داد: مهم‌ترین علت بالا بودن میزان بار بیماری‌ها در بین مردان، موضوع «وقت نداشتن» برای رسیدگی به امور سلامت مطرح شده است.

حسینی ادامه داد: مسئله مهم بعدی این است که مردان به راحتی درخواست کمک نمی‌کنند و در مسائل بهداشتی نوعی غرور دارند و علائم بیماری را جدی نمی‌گیرند و آنها را توجیه می‌کنند.

این متخصص اورولوژی افزود: توجه به بیماری‌های کم علامت در مردان اهمیت زیادی دارد. به عنوان مثال بیماری‌هایی مانند سرطان پروستات یا سرطان مثانه علامت خاصی نداشته و لذا در صورت عدم پیگیری برای تشخیص زودهنگام، تبعات جبران‌ناپذیری به دنبال خواهد داشت.

نظر شما

سرخط اخبار بهداشت و سلامت

بهداشت و سلامتآیا ماسک، می‌تواند نوعی واکسن برای مقابله با کروناویروس باشد؟

جهان همچنان منتظر واکسنی ایمن و موثر برای مقابله با بیماری کووید- ۱۹ است، اما تحقیقات جدید نشان داده است که میلیاردها نف...

بهداشت و سلامترییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری: میزان ابتلا به کرونا بیشتر خواهد شد / دانش‌آموزان ا...

«پیام طبرسی» رئیس بخش بیماری‌های عفونی بیمارستان مسیح دانشوری درباه نتایج سفرهای بین شهری مردم بر میزان شیوع کرونا و همچ...

بهداشت و سلامتآموزش و پرورش: زنگ تفریح در مدارس ممنوع است / استفاده از ماسک هم الزامیست / مینی بوس و ون ...

عبدالرضا فولادوند، مدیرکل آموزش و پرورش تهران در بخش خبری ساعت ۱۳ شبکه خبر درباره تمهیدات انجام شده برای بازگشایی مد...

بهداشت و سلامتاتحادیه اروپا: واکسن ضدکرونای «آسترازنکا» در آبان ماه توزیع می‌شود

در حالی که بسیاری از کشورهای قاره سبز با روند افزایشی موج دوم ویروس کرونا دست و پنجه نرم می‌کنند، اتحادیه اروپا ، از توز...