واکسن کرونا­ی ساخته ­شده توسط برگزیده جایزه مصطفی(ص) تایید شد - اکودام | اقتصاد صنعت غذا | EcoDam
امروز : دوشنبه, ۱۵ خرداد , ۱۴۰۲

واکسن کرونا­ی ساخته ­شده توسط برگزیده جایزه مصطفی(ص) تایید شد

واکسن

واکسن کرونا که توسط اوگور شاهین، دانشمند برگزیده­ جایزه مصطفی(ص) ساخته شده، مجوز لازم برای انجام نخستین آزمایش بالینی بر روی انسان را دریافت کرد.

به گزارش اکودام به نقل از خبرگزاری تسنیم ؛ شرکت بیو ان تک که اوگور شاهین برگزیده جایزه­ مصطفی (ص) ۲۰۱۹ از مؤسسان آن است از ماه­ها پیش همزمان با شیوع ویروس کرونا همکاری خود را با شرکت دارویی فایزر در راستای تولید واکسن بر پایه mRNA (ار.ان.ای پیامرسان) به منظور پیشگیری از ابتلا به عفونت کووید-۱۹ آغاز کرد.

اکنون، مؤسسه پاول ارلیش آلمان اجازه­ انجام فاز ۱ و ۲ آزمایش بالینی کاندیدای واکسن کرونا به نام واکسن BNT162b1 که در شرکت بیو ان تک ساخته شده را صادر کرده است؛ آزمایش مذکور، نخستین تست بالینی واکسن کرونا بر روی انسان در آلمان است؛ چهارمین موردی که برای ادامه­ مراحل آزمایش­های بالینی در جهان انتخاب شده است.

بنابر اعلام انستیتو فدرالِ موادِ واکسنی­ و داروهای زیست ­پزشکی، این پنجمین کارآزمایی بالینی مجاز در سرتاسر جهان است که طی آن کاندیدایِ واکسنِ کرونا بر روی انسان مورد آزمایش قرار می­گیرد.

اوگور شاهین که به خاطر تولید و ارزیابی واکسن­های درمانی ضد سرطان بر پایه mRNA برگزیده جایزه مصطفی (ص) در سال ۲۰۱۹ شد اظهار داشت: “ما و بسیاری از همکارانمان معتقدیم که mRNA به طور خاص برای ساخت واکسن­ بیماری‌های همه­‌گیر مناسب است همچنین از فناوری­های مبتنی بر RNA که ایمن بودن و مصونیت­‌زایی آن در علائم انکولوژی به تأیید و ثبت رسیده، استفاده می ­کنیم.”

شرکت بیو ان تک اعلام کرد که چهار نمونه کاندیدای واکسن مورد استفاده در این آزمایش، از نخستین کاندیداهای پروژه lightspeed شرکت بیو ان تک با محوریت کووید-۱۹ هستند که هر کدام از آن­ها در قالب­ متفاوتی از mRNA بوده و آنتی­ژن­های هدف متفاوتی دارند.

در دوز تقویتی فاز ۱ و ۲ آزمایش تقریباً ۲۰۰ فرد سالم که سن آن­ها بین ۱۸ تا ۵۵ سال است مورد آزمایش قرار گرفته و دامنه­ دوز ۱ تا ۱۰۰ میکروگرم هدف­گذاری خواهد شد تا دوز مطلوب برای مراحل بعدی تعیین شده و از ایمنی و اثربخشی واکسن اطمینان حاصل شود.

این مطالعه همچنین به بررسی اثرات ایمونیزاسیون مکررِ سه نمونه از ۴ نمونه کاندیدای واکسن بر پایه uRNA یا modRNA می ­پردازد؛ در مرحله­ دوم، گروه­های پرخطر (افراد مستعد ابتلا به عفونت شدید کووید-۱۹) مورد آزمایش قرار می‌گیرند.

در صورت مثبت بودن نتایج آزمایش­ها، ممکن است دو یا حتی سه نمونه از کاندیداهای واکسن مورد استفاده قرار بگیرند؛ “این تصمیم­‌گیری بر اساس مشاهدات کلی انجام می ­شود. در واقع، ما برای ادامه­ آزمایش ( با بیش از یک کاندیدای واکسن) آماده هستیم به‌عنوان مثال احتمالاً پاسخ افراد سالخورده به واکسن متفاوت خواهد بود.”

وی افزود: “از اینکه ارزیابی­های پیش ­بالینی را در آلمان به اتمام رسانده و موفق به دریافت مجوز قانونی برای انجام نخستین آزمایش انسانی شدیم، بسیار خرسندیم. میزان بالای مشارکت افراد درگیر در این پروژه باعث شد تا طی مراحل مختلف از آغاز این پروژه تا دریافت مجوز قانونی جهت انجام نخستین آزمایش بر روی انسان به سرعت صورت بگیرد”.

اوگور شاهین استاد و محقق انکولوژی و ایمونولوژی در دانشگاه ماینز آلمان، از شرکای مؤسس و مدیر اجرایی سازمان پژوهش­های زیست مواد دارویی در زمینه علوم و تحقیقات سرطان­ است.

وی به خاطر ارزیابی بالینی واکسن­های ضد سرطان بر پایه mRNA که به‌صورت فردی و متناسب با نوع جهش در سلول­های بیمار مبتلا به سرطان طراحی شده، برگزیده جایزه­ مصطفی (ص) ۲۰۱۹ در زمینه علم و فناوری زیستی و پزشکی شد.

نظر شما

سرخط اخبار بهداشت و سلامت

بهداشت و سلامتآیا ماسک، می‌تواند نوعی واکسن برای مقابله با کروناویروس باشد؟

جهان همچنان منتظر واکسنی ایمن و موثر برای مقابله با بیماری کووید- ۱۹ است، اما تحقیقات جدید نشان داده است که میلیاردها نف...

بهداشت و سلامترییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری: میزان ابتلا به کرونا بیشتر خواهد شد / دانش‌آموزان ا...

«پیام طبرسی» رئیس بخش بیماری‌های عفونی بیمارستان مسیح دانشوری درباه نتایج سفرهای بین شهری مردم بر میزان شیوع کرونا و همچ...

بهداشت و سلامتآموزش و پرورش: زنگ تفریح در مدارس ممنوع است / استفاده از ماسک هم الزامیست / مینی بوس و ون ...

عبدالرضا فولادوند، مدیرکل آموزش و پرورش تهران در بخش خبری ساعت ۱۳ شبکه خبر درباره تمهیدات انجام شده برای بازگشایی مد...

بهداشت و سلامتاتحادیه اروپا: واکسن ضدکرونای «آسترازنکا» در آبان ماه توزیع می‌شود

در حالی که بسیاری از کشورهای قاره سبز با روند افزایشی موج دوم ویروس کرونا دست و پنجه نرم می‌کنند، اتحادیه اروپا ، از توز...