امروز : چهارشنبه, ۹ آذر , ۱۴۰۱
۱۵ فروردین ۱۳۹۹
کد خبر :13113
نام خبرنگار : دبیر خبر
کد خبرنگار : 4
دسته بندی : بهداشت و سلامت
منبع : خبرگزاری مهر
زالی تاکید کرد؛

ریشه کنی کرونا در گرو دو هفته قرنطینه کامل

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، گفت: هرچه شدت مداخلات و همکاری مردم بیشتر باشد شانس استمرار بیماری به حداقل می رسد.

علیرضا زالی، کاهش آمار کشوری تعداد مبتلایان جدید در روزهای اخیر را حاصل اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی، طرح ملی غربالگری و تعطیلات نوروزی برشمرد و افزود: در کاهش این آمار تعطیلات نوروزی و اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی که به طور طبیعی باعث کاهش آمار مراجعان به مراکز درمانی شد، نقش به سزایی داشت.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، اجرای طرح بسیج ملی غربالگری از طریق سامانه تلفنی را دلیل دیگری برای کاهش مراجعات بیمارستانی دانست و گفت: در این طرح از طریق تماس تلفنی با افراد جامعه سلامتی آنان ارزیابی شده و راهنمایی‌های لازم به آنان ارائه می‌شود و در صورت لزوم به مراکز جامع سلامت هدایت می‌شوند تا تحت ممیزی بالینی و علائم در آنجا قرار گیرند.

وی افزود: در نتیجه افراد دارای علائم خفیف به بیمارستان مراجعه نمی‌کنند و مواردی که علائم شدیدتر دارند به بیمارستانها ارجاع داده می‌شوند. این اقدام باعث کاهش مراجعات غیرضروری به مراکز درمانی و بیمارستانها و همچنین جلوگیری از در معرض بیماری قرار گرفتن افراد می‌شود.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، در راستای مقابله با کرونا ویروس و کاهش سرایت بیماری، خاطرنشان کرد: در این راستا علاوه بر همکاری مردم که نقش اساسی و بنیادین برای استمرار این موضوع دارد. یک سری تصمیمات مدیریتی نیز برای کمک به کاهش سرایت بیماری در جامعه اخذ شود.

وی تاکید کرد: در اپیدمی‌ها باید همزمان هم مردم همکاری لازم را داشته باشند و هم اینکه تصمیمات مدیریتی از جامعیت و کفایت لازم برخوردار باشند تا مانع گسترش بیماری شوند. بنابراین باید برنامه‌های فشرده‌تری را در زمینه مداخلات مدنی محدود شونده انجام دهیم.

زالی با بیان اینکه هرچه شدت محدود شوندگی این مداخلات بیشتر باشد و همکاری مردم نیز افزایش یابد شانس استمرار بیماری به حداقل می‌رسد گفت: در صورتی که مداخلات ناکافی باشد یا به شکل ناقص اعمال شود و یا در بازه زمانی کوتاه‌تر صورت گیرد زمان استمرار اپیدمی طولانی‌تر خواهد بود و دیرتر از این ویروس خلاص شویم.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا ویروس در کلانشهر تهران، با اشاره به بعضی تحقیقات، اظهار داشت: برخی از محققان با توجه به اینکه دوره نهفتگی بیماری ۲ هفته است و پس از آن امکان سرایت بیماری از مبتلایان وجود ندارد، معتقدند یک بازه زمانی ۲ هفته‌ای با مداخلات جدی تر می‌تواند تضمین کند که بیماری زودتر ریشه کن شود. یعنی در این مدت در کالبد رفت و آمد شهری به گونه‌ای عمل کنیم که تقریباً هیچ رفت و آمدی صورت نگیرد، هیچ تجمعی شکل نگرفته و هیچ خوشه بندی اجتماعی در سطح شهرها ایجاد نشود.

زالی در ادامه با اشاره به تأثیر مه پاشی و گندزدایی اماکن عمومی شهری در ایجاد آرامش روانی در افراد جامعه از زحمات تمامی افراد و بخش‌های مختلفی که در راستای ضدعفونی کردن و مه پاشی فضاها و اماکن عمومی شهری تلاش می‌کنند تقدیر کرد.

وی افزود: گرچه هنوز در مورد تأثیر مه پاشی و ضدعفونی کردن اماکن عمومی در تقلیل سرایت کرونا ویروس از نظر علمی مستندات و شواهد متقنی در عرصه جهانی به اثبات نرسیده است، اما این روش در کل جهان استفاده می‌شود.

به گفته زالی، توصیه شده است که گندزدایی و مه پاشی در خصوص مکان‌های پر تردد و یا مناطقی که افراد در معرض مراجعات بیشتری قرار دارند انجام شود و به نظر می‌رسد که گندزدایی بخش‌هایی نظیر واگن‌های مترو و اتوبوسرانی و مکان‌های عمومی که تردد بیشتری دارند از کارایی موثرتری نسبت به سایر مکان‌های شهری برخوردار است.

نظر شما

سرخط اخبار بهداشت و سلامت

بهداشت و سلامتآیا ماسک، می‌تواند نوعی واکسن برای مقابله با کروناویروس باشد؟

جهان همچنان منتظر واکسنی ایمن و موثر برای مقابله با بیماری کووید- ۱۹ است، اما تحقیقات جدید نشان داده است که میلیاردها نف...

بهداشت و سلامترییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری: میزان ابتلا به کرونا بیشتر خواهد شد / دانش‌آموزان ا...

«پیام طبرسی» رئیس بخش بیماری‌های عفونی بیمارستان مسیح دانشوری درباه نتایج سفرهای بین شهری مردم بر میزان شیوع کرونا و همچ...

بهداشت و سلامتآموزش و پرورش: زنگ تفریح در مدارس ممنوع است / استفاده از ماسک هم الزامیست / مینی بوس و ون ...

عبدالرضا فولادوند، مدیرکل آموزش و پرورش تهران در بخش خبری ساعت ۱۳ شبکه خبر درباره تمهیدات انجام شده برای بازگشایی مد...

بهداشت و سلامتاتحادیه اروپا: واکسن ضدکرونای «آسترازنکا» در آبان ماه توزیع می‌شود

در حالی که بسیاری از کشورهای قاره سبز با روند افزایشی موج دوم ویروس کرونا دست و پنجه نرم می‌کنند، اتحادیه اروپا ، از توز...