کاهش ۸۰ درصدی اسقاط خودرو در سه‌ماهه گذشته - اکودام | اقتصاد صنعت غذا | EcoDam
امروز : دوشنبه, ۷ اسفند , ۱۴۰۲

کاهش ۸۰ درصدی اسقاط خودرو در سه‌ماهه گذشته

رئیس انجمن مراکز اسقاط و بازیافت خودروهای فرسوده با اشاره به اینکه افراد خودروهای فرسوده خود را تحویل مراکز اسقاط نمی‌دهند یا مراکز خودروهای خود را اسقاط نمی‌کنند، گفت: همین امر باعث کاهش ۸۰ درصدی اسقاط خودرو در سه ماهه گذشته شده است.

محمود مشهدی شریف در گفت‌وگو بارادیو اقتصاد درباره تسهیلات ارائه شده برای اسقاط خودرو، اظهار کرد: در ۱۰ دی‌ماه ۱۴۰۱ قانون ساماندهی خودرو لازم‌الاجرا شد و دولت طی سه ماه فرصت داشت تا آئین‌نامه از رده خارج کردن خودروهای فرسوده را به تصویب برساند. این فرصت سه ماه ۱۰ اردیبهشت به پایان رسید اما هشت ماه از این موضوع گذشته و هنوز آئین‌نامه تصویب نشده است.

وی ادامه داد: در این آئین‌نامه بسته‌های تشویقی و تنبیهی فراوانی دیده شده که در بخش تنبیهی بیمه خودروهای فرسوده به صورت پلکانی افزایش خواهد یافت و سهمیه سوخت خودروهای فرسوده حذف می‌شود. بسته تشویقی شامل بهره‌مندی از تسهیلات و جدول معادل سازی است.

رئیس انجمن مراکز اسقاط و بازیافت خودروهای فرسوده عنوان کرد: در جدول معادل سازی خودروهایی که سن کمتری دارند گواهی اسقاط بیشتری خواهند داشت؛ بنابراین خودرویی که ۲۰ سال سن دارد گواهی آن بیشتر از خودرویی بوده که دارای ۳۰ سال سن است.

مشهدی شریف افزود: با توجه به اینکه این موضوع در شهریورماه مطرح شد، خیلی از صاحبان خودروهای فرسوده از اسقاط خودروهایشان امتناع کردند و گفتند ممکن است تعداد گواهی اسقاطشان بیشتر شود به همین خاطر تا شهریور ۱۴۰۲ حدود ۳۰ هزار دستگاه اسقاط شد؛ اما در سه ماه گذشته با ۸۰ درصد افت اسقاط مواجه هستیم. افراد خودروهایی فرسوده خود را تحویل مراکز اسقاط نمی‌دهند یا مراکز خودروهای خود را اسقاط نمی‌کنند.

وی تصریح کرد: متأسفانه تأخیر هشت ماهه در تصویب آئین‌نامه سبب شده تا ستاد نوسازی ناوگان به هدف اسقاط ۱۰۰ هزار خودرو نرسد. امیدواریم در هفته جاری دولت پس از هشت ماه تأخیر آئین‌نامه اسقاط خودرو را تصویب و ابلاغ کند.

رئیس انجمن مراکز اسقاط و بازیافت خودروهای فرسوده گفت: با تصویب آئین‌نامه رکورد سال ۱۳۹۳ که ۳۳۰ هزار دستگاه بوده شکسته می‌شود و به مرز اسقاط ۵۰۰ هزار دستگاه که جزو اهداف برنامه هفتم توسعه است خواهیم رسید.

سرخط اخبار اقتصاد و بازار

اقتصاد و بازارفقط ۱۸۰ هواپیما قابل استفاده است/ ۷ هزار واگن مترو نیاز داریم

به گزارش خبرگزاری مهر، بابک احمدی رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران امروز در نشست خبری گفت: ناوگان هوایی، دریایی و ...

اقتصاد و بازارفقط ۱۸۰ هواپیما قابل استفاده است

به گزارش خبرگزاری مهر، بابک احمدی رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران امروز در نشست خبری گفت: ناوگان هوایی، دریایی و ...

اقتصاد و بازار‌صدور شناسه یکتا برای سکوهای اقتصاد دیجیتال

به گزاری خبرگزاری مهر به نقل از دبیرخانه مرکز ملی بهبود محیط کسب و کار، کسبینو به عنوان اولین درگاه ارائه خدمات در فضای ...

اقتصاد و بازارواردات خودروهای کارکرده به‌زودی

به گزارش خبرگزاری مهر، عباس علی‌آبادی وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: مشکلی در خصوص واردات خودروهای دسته‌دوم به کشور ...