برنامه های پدیده ال‌نینو در حال تدوین است - اکودام | اقتصاد صنعت غذا | EcoDam
امروز : شنبه, ۲ تیر , ۱۴۰۳

برنامه های پدیده ال‌نینو در حال تدوین است

به گزارش خبرنگار مهر، تغییرات اقلیمی کشورهای زیادی را درگیر خود کرده و این امر تغییرات بسیاری را به دنبال دارد. ال نینو یا ال‌نینیو یکی از چرخه‌های مشهور آب و هوایی جهان است که هر ۲ تا ۷ سال یک بار باعث ایجاد ناهنجاری‌های بزرگی در آب و هوای سراسر سیاره زمین می‌شود از جمله این ناهنجاری‌ها می‌توان به سیلاب‌های ناگهانی، خشکسالی و قحطی اشاره کرد.

ایران چند سالی است که درگیر خشکسالی بود که میزان حجم برداشت محصولات کشاورزی را تحت تأثیر قرار داده بود. به عنوان مثال سال گذشته کشاورزان توانستند ۷ میلیون تن گندم برداشت کنند و پیش بینی دولت برای امسال با وجود بارش‌های خوب این بود که امسال حدود ۸.۵ میلیون تن گندم برداشت شود؛ اما این عدد در خرید تضمینی گندم به حدود ۱۰ میلیون و ۳۵۰ هزار تن رسید.

حسن وحید، معاون آبخیزداری، مراتع و امور بیابان درباره برنامه‌های این سازمان برای بارش‌های نرمال و بالاتر از نرمال امسال، از تدوین برنامه‌های منابع طبیعی برای بروز پدیده ال‌نینو خبر داد و افزود: این برنامه در دست تهیه است و منابع طبیعی استفاده از بارش‌ها را در فصل پاییز برای پروژه‌های بیولوژیک مثل بذرکاری، بذرپاشی، درختکاری، حفاظت و قرق در دستور کار خود قرار داده است.

وی گفت: در اجرای پروژه‌های آبخیزداری به ویژه در بخش مکانیکی و بیومکانیکی و مرمت سازه‌ها نیازمند اعتبارات مالی هستیم و اگر این اعتبارات تخصیص و تأمین شود منابع طبیعی می‌تواند پیش از بارندگی‌های امسال و برای کاهش خسارت وارد شده و همچنین استفاده حداکثری از ظرفیت روان‌آب‌ها برای تقویت سفره‌های زیرزمینی آب اقدامات لازم را بر اساس طرح‌ها و پروژه‌های اجرایی انجام دهد.

وحید اظهار کرد: بر اساس هماهنگی‌های انجام شده با استانداران، وزارت نیرو و ستاد مدیریت بحران اگر بندهای خاکی و عرصه‌های پخش سیلاب به غیر از سازه‌های اصلاح پروفیل طولی رودخانه ها نیاز به لایروبی داشته باشد در راستای کمیسیونی که در استان‌ها به ریاست معاونت عمرانی استاندار تشکیل می‌شود در این‌باره با استفاده از ظرفیت سایر نهادهای اجرایی و بهره گیری از ماشین آلات و توان مهندسی اقدامات اساسی انجام می‌شود.

معاون آبخیزداری، مراتع و امور بیابان سازمان منابع طبیعی کشور همچنین اظهار کرد: یکی از مواردی که در فصول بارندگی اتفاق می‌افتد و به تخریب سرزمین شدت می‌بخشد، تصرفات اراضی ملی برای کشت است که در این زمینه اداره حفاظت و امور اراضی استان‌ها برای صیانت از منابع طبیعی، پایش اراضی ملی را با استفاده از فناوری‌های نو و حفاظت هوشمند و همچنین گشت و مراقبت‌های مستمر نیروهای حفاظتی در دستور کار خود قرار داده است.

به گزارش خبرنگار مهر، حفاظت و صیانت از منابع طبیعی همچون اراضی کشاورزی از ضروریات برای تأمین امنیت غذا و سلامت جامعه بوده که عملکرد جزیره‌ای و مدیریت درون سازمانی تحقق اهداف را با تأخیر زمانی رو به رو کرده است. هم افزایی نهادهای متولی اگر محقق نشود فرصت سوزی شده و هر نهادی بر اساس تصمیمات خود مبادرت به انجام امور می‌کند.

سرخط اخبار کشاورزی

کشاورزیپیش‌بینی تولید ۱۱.۸ هزار تن چای خشک در کشور

به گزارش خبرگزاری مهر، حبیب جهانساز، رئیس سازمان چای کشور به رشد ۲۰ درصدی تولید برگ سبز چای طی سال‌های اخیر اشاره کرد و ...

کشاورزیاجرای طرح تحقیقاتی برای بی‌نیازی از واردات ۱۵۰ هزار تن گوشت قرمز

به گزارش خبرگزاری مهر، حسن خمیس‌آبادی، رئیس مؤسسه تحقیقات علوم دامی کشور با بیان اینکه با اجرای کامل طرح ۵ ساله ارتقای ک...

کشاورزیریسک ۵۰درصدی کشاورزی و تدوین آیین‌نامه داخلی کمیته تغییر اقلیم

به گزارش خبرگزاری مهر، ابوالفضل رئوفی، مدیرکل دفتر محیط زیست، توسعه پایدار و امور فناوری وزارت جهاد کشاورزی در دومین جلس...

کشاورزیگوساله زیر ۴ ماه مشمول بیشترین تورم ماهانه در اردیبهشت شد

به گزارش خبرگزاری مهر، در اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ شاخص قیمت تولیدکننده بخش گاوداری‌های صنعتی (بر مبنای ۱۰۰=۱۳۹۵) برابر با ۱۴۹۳...