گلایه شدید مرغداران؛ چرا تامین نهاده های دامی مختل شده است؟ - اکودام | اقتصاد صنعت غذا | EcoDam
امروز : یکشنبه, ۹ مهر , ۱۴۰۲
مهر خبر می دهد؛

گلایه شدید مرغداران؛ چرا تامین نهاده های دامی مختل شده است؟

نهاده های دامی

اتحادیه مرغ گوشتی با اشاره به عدم تأمین نهاده مورد نیاز واحدهای مرغداری در سامانه بازارگاه، خواستار بارگیری فوری نهاده های خریداری شده هستند.

اتحادیه سراسری تولیدکنندگان مرغ گوشتی در نامه‌ای به وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به عدم تأمین نهاده مورد نیاز واحدهای مرغداری در سامانه بازارگاه و عدم پاسخ شفاف و روشن در خصوص نهاده‌های خریداری شده بارگیری نشده (با گذشت بیش از دو ماه از خرید توسط مرغداران)، خواستار بارگیری فوری نهاده‌های خریداری شده توسط مرغداران شد.

در متن این نامه آمده است: پیرو مباحث مطروحه در جلسه مورخ ۱۴۰۱.۱.۲۹ با حضرتعالی به استحضار می‌رساند که عدم تأمین نهاده مورد نیاز واحدهای مرغداری در سامانه بازارگاه، عدم پاسخ شفاف و روشن در خصوص نهاده‌های خریداری شده بارگیری نشده با گذشت بیش از دو ماه از خرید توسط مرغداران و عدم اختصاص و تعیین هرگونه سهمیه برای مرغدارانی که از هشتم فروردین ماه مبادرت به جوجه ریزی نموده‌اند و سن گله آنها از ۳۰ روز گذشته موجی از نارضایتی، نگرانی و اضطراب را در صنعت مرغ گوشتی ایجاد نموده و با وجودی که وزارت جهاد تاکید بر تأمین ارز ترجیحی مورد نیاز برای ۳ ماهه اول سال ۱۴۰۱ داشته‌اید ولیکن تجار ادعای عدم تخصیص ارز نهاده‌های فروخته شده به مرغداران در اسفند ماه ۱۴۰۰ را داشته و با این بهانه از بارگیری نهاده‌های خریداری شده توسط مرغداران خودداری می‌نماید.

با وجود تمامی پیگیری‌ها از طریق معاونت‌های مرتبط و شرکت پشتیبانی امور دام، هیچ اطلاعات و پاسخ مشخص و قابل اتکایی در خصوص شارژ نهاده در سامانه بازارگاه داده نمی‌شود و اخبار دریافتی در خصوص تأمین سویای مورد نیاز واحدهای مرغداری نگران کننده می‌باشد که عدم تمهیدات لازم و فوری برای رفع مشکل می‌تواند بحران آفرین شده و تولید کنندگان را در تأمین نهاده و استمرار تولید دچار چالش جدی کند.

فلذا ضمن تقاضای جلسه حضوری استدعا دارد دستور فرمائید ضمن بارگیری فوری نهاده‌های خریداری شده توسط مرغداران از تجار، نسبت به تأمین و عرضه نهاده معوق و فروردین ماه مرغداران در سامانه بازارگاه به منظور ایجاد اطمینان در فعالین بخش برای برنامه ریزی تولید مساعدت لازم را معمول و دغدغه‌ها و نگرانی‌های به جای تولید کنندگان برطرف شود.

نظر شما

سرخط اخبار تیتر اصلی

اقتصاد کشاورزینرخ هر کیلو گندم برای خرید تضمینی ۱۹.۵۰۰ تومان تعیین شد

به گزارش خبرنگار مهر، دیروز چهارشنبه ۲۲ شهریور ۱۴۰۲ شورای قیمت گذاری محصولات اساسی کشاورزی با حضور وزیر جهاد کشاورزی...

اقتصاد کشاورزیبخش قابل توجهی از مطالبات گندم کاران تا پایان مرداد پرداخت می شود

امروز ۱۷ مرداد نخستین نشست خبری محمدعلی نیکبخت، وزیر جهاد کشاورزی با اهالی رسانه برگزار شد. نیکبخت در این نشست با تاکی...

اقتصاد کشاورزیقاچاق دام و نفع اقتصاد بیمار/ بازار گوشت و اما و اگرهای ساماندهی

قاچاق در اقتصادهای بیمار، کمک به وضع مالی دولت‌ها کرده از این رو گاهی در این‌باره شاهد سکوت هستیم. بنا بر گفته برخی فع...

اقتصاد کشاورزیجزئیات ابلاغیه جدید دولت درمورد آرد و نان

محمد جلال اظهار داشت: کلیه اختیاراتی که در حوزه مجوزها، نرخ‌گذاری، اصلاح نرخ، مدیریت جریان گندم و آرد و نظارت بر این...