برای تهیه کانتینر یخچال دار تلاش می کنیم/ شرایط ارزی ورود افراد جدید به حوزۀ صادرات - اکودام | اقتصاد صنعت غذا | EcoDam
امروز : شنبه, ۱۱ آذر , ۱۴۰۲

برای تهیه کانتینر یخچال دار تلاش می کنیم/ شرایط ارزی ورود افراد جدید به حوزۀ صادرات

حمید زادبوم

رئیس سازمان توسعه تجارت خبر داد: نخستین جلسه شورای عالی صادرات در سال ۹۹و نهمین جلسه (طی سالهای اخیر) در دولت دوازدهم با حضور معاون رئیس‌جمهور برگزار شد.

به گزارش اکودام به نقل از روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران ، حمید زادبوم رئیس سازمان توسعه تجارت در ارتباط تلفنی با شبکه ایران کالا در ارزیابی وضعیت صادرات بخش کشاورزی گفت: رقم صادرات محصولات کشاورزی ما در حدود ۰٫۱ درصد کل صادرات غیرنفتی ما را شامل می‌شود. به لحاظ ارزش حدود میلیارد دلار که اگر صنایع غذایی را به آن اضافه کنیم عدد نزدیک به ۶ میلیارد دلار و بیشتر خواهد شد.

وی ادامه داد: با توجه به ترسالی سال گذشته و امسال رشد تولید در محصولات کشاورزی بسیار خوب بوده و صادرات خوبی خواهیم داشت. ازاین‌رو ما افق صادرات محصولات کشاورزی را بسیار خوب ارزیابی می‌کنیم و امیدوار هستیم رشد قابل‌توجهی نیز پیدا کند.

زادبوم در خصوص اقدامات صورت گرفته در این سازمان گفت: ما در سازمان توسعه تجارت برای کمک به صادرات محصولات کشاورزی کار ویژه‌ای انجام داده‌ایم اما باید گفت تعداد کمی از کشاورزان بر اساس ضوابط تجارت بین‌الملل اقدام می‌کنند.

وی افزود: برخی محصولات کشاورزی روی مرز متوسط صادرکنندگان مبادله می‌شوند که محصولات فسادپذیر در مخاطره قرار دارند و احتمال دارد با فشار مشتری باقیمت پایین‌تری محصول به فروش برسد. از سوی دیگر موضوع ضرورت استفاده از حمل‌ونقل متناسب با نوع محصول است. طبق بررسی‌های انجام‌شده صادرکنندگان محصولات کشاورزی ما اعتقاددارند بین ۲ تا ۴ هزار دستگاه کانتینرهای یخچال‌دار نیاز داریم.

زادبوم تأکید کرد: حمل‌ونقل محصولات کشاورزی و ابزارهای حمل‌ونقل از بزرگ‌ترین مشکلات صادرات محصولات است ما در این سازمان تمام توان خود را به کار می‌گیریم تا در سال جاری تولید بتوانیم صادرات محصولات کشاورزی را به بهترین نحو انجام دهیم.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر زمان تهیه نیاز کانتینرهای یخچال تا پایان سال گفت: امیدوار هستیم تا قبل از پایان سال بتوانیم این مشکل را حل کنیم طی جلسات صورت گرفته و همچنین بازدید از کارخانه‌های تولیدکننده کانتینر یخچال‌دار تلاش می‌کنیم که بتوانیم در این زمینه به صادرکنندگان کمک کنیم

رئیس سازمان توسعه تجارت افزود: بعد از شیوع کرونا صادرات بسیاری از محصولاتی که از طریق لنج صادر می‌شد متوقف شد و بسیاری از محصولات ما الزاماً در شرایط کنونی باید حتماً در کانتینرهای یخچال دار شود به همین دلیل باید حتماً این مشکل را حل کنیم.

این مقام دولتی در ادامه با تشریح بسته‌های تشویقی برای صادرکنندگان گفت: صادرکنندگان می‌توانند با مراجعه به سازمان توسعه تجارت یا با مراجعه مستقیم به بانک توسعه صادرات ایران از تسهیلات با سود حدود ۱۴ درصد استفاده کنند.

زادبوم در پایان تأکید کرد: افرادی که می‌خواهند وارد حوزه صادرات بشوند به دلیل تعهدات بازگشت ارز سقف ۵۰۰ هزار دلار برای آن‌ها در نظر گرفته‌شده است که اگر این ۵۰۰ هزار دلار را رفع تعهدات ارزی کنند برای دفعات بعد می‌توانند با هماهنگی این سازمان صادرات را افزایش دهند.

نظر شما

سرخط اخبار اقتصاد و بازار

اقتصاد و بازارآغاز دور جدید فروش خودروهای وارداتی فردا ۲۷ آبان + جدول

به گزارش خبرگزاری مهر، بر اساس اطلاعیه جدید سامانه یکپارچه، آن دسته از متقاضیان سامانه یکپارچه عرضه خودروهای وارداتی که ...

اقتصاد و بازارنتیجه یک دهه ادغام صمت چه بود؟

به گزارش خبرنگار مهر، رسیدگی به گزارش کمیسیون اجتماعی درباره لایحه تشکیل وزارت بازرگانی از جمله مواردی است که در دستورکا...

اقتصاد و بازارآخرین قیمت خودرو در بازار/ کاهش محسوس قیمت خودروهای مونتاژی+ جدول

خودرو ۲۵ آبان ماه یک شهریور ماه سمند LX EF۷ ۵۵۰ میلیون تومان ۵۶۰ میلیون تومان پژو پارس LX ۶۲۰ ...

اقتصاد و بازارراه‌اندازی مجدد معدن آنومالی ۱۲؛ از برنامه‌های مهم معاونت معدنی

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز اطلاع رسانی شرکت؛ مجتبی حمیدیان در بازدید از مجتمع شهید احمدی روشن گفت: معدن آنومال...